Y Kuşağı Tüm İletişimlerinde Dijitali Tercih Ediyor

Eylül 2017’de seçilmiş ülkelerdeki genç yetişkin internet kullanıcıları üzerinde yapılan anket sıradan bir gündeki etkileşimleri ile ilgili ilginç –ancak çok da şaşırtıcı olmayan- sonuçlar ortaya koyuyor.

Bulut tabanlı mobil ve çevrimiçi mesajlaşma çözümleri sağlayıcısı LivePerson’ın çalışması, Avustralya, Almanya, Fransa, Japonya, İngiltere ve ABD olmak üzere altı ülkede 18 ila 34 yaş arasında 4013 İnternet kullanıcısı ile gerçekleştirilen anketin sonuçlarına dayanıyor.

young adult internet users

 

ABD ve İngiltere’de katılımcıların 4’te 3’ü yüz yüze iletişim kurmaktansa dijital yollarla –email, sms veya sosyal medya ile- iletişim kurmaya daha yakın olduklarını belirttiler.

Anketi yanıtlayanların en az % 61’inin kişisel olarak değil elektronik olarak iletişim kurduğunu söylediği Avustralya ve Fransa’da da benzer sonuçlar elde edildi.

Ancak Almanya’da cevaplar neredeyse bölünmüştü. Katılımcıların %49,9’u dijital olarak daha fazla iletişim kurduğunu söylerken,% 50,1’i yüz yüze biriyle daha fazla etkileşime girdiğini belirtti.

Belki de bu dijital etkileşimler, insanların cihazlarıyla ilgili takıntılarından kaynaklanmaktadır. Araştırma ayrıca katılımcılara mobil cihazlarıyla nasıl düzenli olarak etkileşime girdiğini sordu. Yaklaşık olarak üçte ikisi, cihazını tuvalete bile götürdüğünü söylerken, yaklaşık onda yedisi, telefonlarını kolunun erişebileceği yere koyarak uyuduklarını belirtti. Katılımcıların yarısı da eğer ki gecenin bir yarısında uyanırlarsa, cihazlarını kontrol edebileceklerini belirtiyor.

Cihazlarına takıntılı olanlar sadece Y Kuşağı değil. Daha genç kullanıcılar da oldukça takıntılı durumda. GlobalWebIndex genç İnternet kullanıcıları Q4 2016 araştırması, tipik bir günde bu grubun akıllı telefonlarıyla web’de dolaşırken 3 saat 38 dakika harcadığını tespit etti.

 

Kaynak: eMarketer

About Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.