Türkiye’de Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri

We Are Social ve Hootsuite’in birlikte yayınladığı 2018 Dijital raporu Türkiye’de sosyal medya kullanım istatistiklerini inceliyor. Türkiye’de toplam 51 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı var, bu da nüfusun %63’üne denk geliyor. Sosyal medya kullanıcılarının 44 milyonu ise mobil üzerinden sosyal medya hesaplarına erişim sağlıyorlar.social media use

En aktif sosyal medya platformu ise Youtube. Youtube’u sırasıyla Facebook, Whatsapp, Instagram, Facebook Messenger ve Twitter takip ediyor.

most active social media platforms

Raporda Facebook kullaıcılarının profiline de yer veriliyor. Türkiye’de 51 milyon kişi Facebook kullanıyor, bu kişilerin ise %63’ü erkek, %37’si kadın. En fazla kullanıcı 15 milyonluk popülasyon ile 25-34 yaş aralığında. Bu grubu 13 milyon ile 18-24 yaş aralığı takip ediyor.

profile of facebook user

Instagram kullanımında ise Türkiye’de toplam 33 milyon aktif kullanıcı var, bu kişiler de toplam popülasyonun %41’ine denk geliyor. Aktif Instagram kullanıcılarının %41’ini kadınlar, %59’unu erkekler oluşturuyor.

instagram usage analysis

 

Kaynak: We Are Social

About Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.