Rakamlarla Mobil Dünya 2013 [İnfografik]

Super Monitoring tarafından 2013 güncel verileriyle hazırlanan ve mobilin büyüme sürecini anlatan infografik yayınlandı. İnfografikte mobil ve akıllı telefon penetrasyonu, popüler mobil web tarayıcıları, mobilde medya tüketimi, e- ticaret ve mobil reklam bilgileri mevcut.

Rakamlar arasında dünya nüfusunun %91′inin mobil, %56’sının ise akıllı telefonlara sahip olması dikkat çekiyor. Mobil telefon kullanıcıların yarısı interneti ana kaynak olarak görüyor. Ayrıca kullanıcıların mobilde harcadığı zamanın %80′i uygulamalarda geçiyor.

2013 sonu itibariyle mobil cihaz sayısının, dünya nüfusunu geçeceği öngörülen infografikte, ilk mobil cihaza sahip olma yaşı ise 13 olarak belirtiliyor. Sadece bu yıl için 2 milyardan fazla mobil cihaz satışı beklenirken bunun %60′tan fazlasının akıllı telefon satışlarından geleceği öngörülüyor.

Erişimlere bakıldığı zaman ise, 50 milyon kullanıcıya radyonun 38, TV’nin 13, internetin 4, Facebook’un ise 3,5 yılda eriştiği görülüyor.

Akıllı telefon üreten firmalara bakıldığı zaman Microsoft’un yakın zamanda satın aldığı Nokia’nın ve Blackberry’nin son 3 yılda kan kaybettiği gözlemlenirken, data tüketiminde Apple kullanıcılarının, Samsung ve HTC kullanıcılarından daha fazla data alışverişi yaptığı açıkça görülüyor.

iOS ve Android işletim sistemine sahip kullanıcıların mobilde geçirdikleri zamanın %32′si oyun, %18′i Facebook, %18′i ise mobil tarayacıda olacak şekilde farklılık gösteriyor. Ayrca internette yapılan aramaların 4’te biri mobilden geliyor. Gelen e-postaların mobilden açılma oranının (%28,8) yapılan arama oranlarını destekler nicelikte olduğu görülüyor.

Özellikle reklamcıları ilgilendirecek bir detay bulunan infografikte mobilde medya tüketimi 1,8 saat iken televizyonda sadece 1,5 saat. Kullanıcıların%44′ü bildirimleri kaçırmamak için telefonu ile birlikte yatıyor. Ayrıca %41′i reklam gördükten sonra, marka ve ürün ile ilgili detaylı bilgi edilebilmek için mobil cihazlardan arama gerçekleştiriyor.

Kullanıcıların %68′i alışveriş araştırmalarında akıllı telefonlarını kullanıyor. Araştırma yapan kullanıcıların yaklaşık 3′te biri mağazadan gidip direkt alışveriş yaparken geri kalanı internetten alışveriş yapmayı tercih ediyor. 2012′de mağaza içerisinde mobil cihazdan ürün ile ilgili bilgi edinenlerin oranı %64 iken, bu oran 2013 itibari ile artış göstererek %80′e ulaşmış durumda. Kullanıcılar genelde fiyat karşılaştırması, indirim kuponu ve ürün ile ilgili diğer kullanıcıların yorumlarının okumak için araştırma yoluna başvuruyor.

Mobilin-artan-kullanimi (1)

 Kaynak: Webrazzi

About Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.