Mobil Tüketici Deneyimi Üzerine Global Bir Bakış

Diijital ekonomiyi geliştirmek, medya ve pazarlama endüstrilerini güçlendirmek amacıyla faaliyet gösteren The Interactive Advertising Bureau (IAB) tarafından hazırlanan, 18 ülkenin her birinde 18 yaş üzeri 200 kişi ile yapılan 22 soruluk anket mobil tüketici deneyimi üzerine küresel bir bakış açısı sunuyor.

Rapora göre dünya üzerindeki akıllı telefon kullanıcılarının %63’ü en az her 30 dakikada bir mobil cihazlarını kullanıyor. %22’lik kısımda ise bu oran her 5 dakikada bir. Türkiye’de her 30 dakikada bir mobil cihazlarını kullanan kişilerin oranı %62 olarak belirtiliyor.

IAB 1- 1

Araştırmaya göre akıllı telefon kullanıcılarının %22’si her gün 6 saatten fazla süreyi mobil cihazlarında geçiriyor. Mobilde her gün 3 saatten fazla zaman geçirenlerin oranı ise %49.

IAB 1- 3

iab 333

 

Mobil web’de veya mobil uygulamada bir reklamla karşılaştıktan sonra alınan aksiyonlarda ise durum şöyle:

 

IAB 1- 4

Araştırma, bu reklamların kullanıcılar üzerindeki etki ve farkındalık sonuçlarına da ışık tutuyor. Bulgulara göre global mobil web kullanıcılarının %13’ü reklamı yapılan markayı hatırladığını, %11’i reklamı tıkladığını, %8’i reklamı gördükten sonra markanın web sitesini ziyaret ettiğini, %7’si ürün/marka hakkında detaylı araştırma yaptığını, %6’sı ise ürün/markayı kendisine daha yakın hissettiğini belirtti.

Global mobil uygulama kullanıcılarının ise %13’ü reklamı tıkladığını, %12’si reklamı yapılan markayı hatırladığını, %9’u reklamı gördükten sonra markanın web sitesini ziyaret ettiğini, %7’si ürün/marka hakkında detaylı araştırma yaptığını, %6’sı ürün/markayı kendisine daha yakın hissettiğini söylüyor.

Kullanıcılar mobil cihazlarını araştırma yapmak, e-posta takibi, lokasyon bulma, oyun oynama, mesajlaşma, video izleme ve sosyal ağ gibi aktiviteler için kullanıyor.

 

IAB 1- 7

 

Globalde akıllı telefon kullanıcıları genelinde günlük kullanılan mobil site (5.82) ve mobil uygulama rakamları (5.85) neredeyse aynı. Asya Pasifik bölgesinde yaşayanlar ise diğer bölgelere göre daha fazla uygulama (7.46) kullanıyor.

En çok mobil site kullanımında ise Çin 8.12 ile birinci sırada. Çin’i İrlanda (7.29) ve Rusya’nın (7.14) takip ettiği listede Türkiye 5.57 ile dördüncü sırada yer alıyor.

 

IAB 1- 9

 

En çok mobil uygulama kullanımında da durum şöyle:

 

IAB 1- 10

 

 

Araştırmanın işlevsellik başlığında arama, satın alma, rezervasyon ürünleri ve hizmetleri en çok kullanılan mobil web fonksiyonları olarak öne çıkıyor.

 

IAB 1- 11

Mobil uygulamalar eğlence amaçlı tercih ediliyor.

IAB 123

İletişim başlığıda ise en çok mobil uygulamalar kullanılıyor.

IAB 1- 12

 

 

*Metodoloji: 22 soruluk anket OnDevice Research tarafından hazırladı ve 18 ülkede 21 Nisan-8 Mayıs 2017 tarihleri arasında uygulandı. (ABD, Arjantin, Avusturalya, Brezilya, Çin, Ekvador, Fransa, Güney Afrika, İngiltere, İrlanda, İsveç, İtalya, Japonya, Kanada, Norveç, Rusya, Türkiye ve Uruguay). Her pazarda 18 yaş üzeri 200 kişiyle görüşüldü. Katılımcılar bir akıllı telefon sahibi olduklarını, internet erişimi için mobil cihazlarını kullanarak mobil web ya da mobil aplikasyonlar aracılığıyla bağlandıklarının farkında olduklarını teyit ettiler.

Kaynak: The Interactive Advertising Bureau (IAB) 

 

 

About Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.