Hangi Site Ne Kadar Tıklanıyor? – Aralık Ayı Gemius Verileri

Gemius* verilerine göre Aralık ayında en fazla görüntülenen site Sahibinden. Bu sitenin ardından Mynet, Milliyet, Hürriyet ve Habertürk geliyor. En fazla tekil ziyaretçiye sahip siteler ise sırasıyla; Mynet, Milliyet, Sahibinden ve Hürriyet.

Sayfa görüntülemeye göre kategori bazında başı çekenler ise; haber siteleri, sosyal ağlar, alışveriş siteleri ve spor siteleri.

Haber kategorisinde aylık trafiğe göre; Milliyet, Kasım ayında olduğu gibi en fazla sayfa görüntülenmeye sahip site. Milliyet, 22 milyon tekil ziyaretçisiyle en fazla kullanıcıya sahip haber sitesi. Bu sitenin ardından Hürriyet geliyor. Hürriyet geçen ay olduğu gibi, Aralık ayında da Milliyet’in ardından en fazla trafik alan ikinci site. Kasım ayına göre % 13’lük bir yükseliş gösteren Habertürk ise bu ay geçen ay olduğu gibi üçüncü sırada.

Alışveriş kategorisinde Sahibinden.com, Kasım ayına göre %12’lik bir artış gösterdi ve geçen aylarda olduğu gibi yine kendi kategorisinde lider konumda. Ziyaretçiler Sahibinden.com’da ortalama 2 saat 45 dakika kalıyorlar. Bu kategoride Gittigidiyor.com, 200 milyon impression ile ikinci sırada yer alıyor.

Video sitelerinde İzlesene, geçen aya göre aylık trafiğini %28 artırarak birinci sıraya yerleşti. 19 milyon tekil ziyaretçiye sahip olan İzlesene”de ziyaretçiler ortalama yarım saat kalıyorlar. Video kategorisinde Dailymotion, 135 milyon sayfa görüntülenme ile ikinci sırada. Dailymotion, Aralık ayında 19 milyon kişi tarafından ziyaret edildi ve ziyaretçileri ortalama 36 dakika sitede kaldı.

Sosyal ağlar kategorisi altında Ekşisözlük’ün aylık trafiği Kasım ayına göre %9 yükseliş göstererek 190 milyon aylık trafiğiyle bu kategoride birinci sırada yer alıyor. Aralık ayında 8,4 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Ekşisözlük’te kullanıcılar ortalama 49 dakika kalıyorlar. 17,5 milyon tekil ziyaretçisi bulunan Blogcu.com’un aylık site trafiği ise 72 milyon.

Kadın / Moda kategorisinde pudra.com, 592 bin tekil ziyaretçisiyle aylık 5,4 milyon sayfa görüntülenmeye sahip. İkinci sırada yer alan 10marifet.org’un ise aylık trafiği 4,5milyon.

Sinema / Müzik kategorisi altında sinemalar.com 28 milyon aylık trafik ile başı çeken site konumunda. Divxplanet’in ise aylık aldığı impression 22,5 milyon. Gemius internet ölçümleme araştırmasına bu ay katılan Fizy’nin ise aylık trafiği 17,4 milyon. Ziyaretçiler Fizy’de ortalama 18 dakika kalıyorlar.

Oyun siteleri kategorisinde ölçümleme araştırmasına bu ay katılan Oyunskor aylık trafiğe (233 milyon) göre birinci sırada. İkinci sırada bulunan Kraloyun.com, 5,8 tekil ziyaretçisiyle site genelinde 98 milyon aylık trafiğe sahip.

Spor sitelerinde Fanatik, aylık trafiğini bir önceki aya göre %51 artırdı. 7,6 milyon kişi tarafından ziyaret edilen sitede ziyaretçilerin kaldıkları ortalama süre 52 dakika. Maçkolik’in ise sayfa görüntülenme sayısı Kasım ayına göre % 24 yükseliş göstererek 170 milyona ulaştı. 138 milyon aylık trafiğe sahip Sahadan’ın ise 7,6 milyon tekil ziyaretçisi sitede ortalama 2 saat 46 dakika kalıyorlar.

*Gemius İnternet Ölçümleme Araştırması IAB-Türkiye önderliğinde RD, RVD ve ajansların bir araya gelerek oluşturduğu ve IAB-Türkiye internet ölçümlemesi araştırmasına dahil olmayı kabul eden sitelerin aylık Gerçek Kullanıcı bazında ölçümlediği araştırma raporudur. Buna göre, Gemius İnternet Ölçümleme Araştırmasında; Facebook, Twitter, YouTube, vb. siteler yer almamıştır.

 

About Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.