Hangi Site Ne Kadar Tıklanıyor? – Aralık 2016 Gemius Verileri

IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması 2016 Aralık ayı verilerine göre; Türkiye’de en fazla sayfa görüntülenmesine sahip site Google. Google’ın ardından Facebook, Milliyet ve Youtube geliyor. En fazla kullanıcıya sahip siteler ise sırasıyla; Google,  Youtube, Facebook, ve Yandex İnternet kullanıcılarına erişim oranlarında ise Google birinci sırada.

genel

Kategori Bazında En Fazla Trafiğe Sahip Siteler

Haber kategorisinde aylık trafiğe göre; Milliyet birinci sırada yer alıyor. Milliyet’in 6,6 milyon kullanıcısına karşılık, aylık trafiğe göre bu kategoride ikinci sırada bulunan Mynet’nin de 4,6 milyon kullanıcısı bulunuyor. 3. sıradaki Haberturk.com’un ise 342 milyon aylık trafiğinin yanında 3,7 milyon kullanıcısı bulunuyor.

haber

 

Alışveriş kategorisinde Gittigidiyor 116 milyonluk trafiği ile ilk sırada yer alıyor.  Aliexpress, Trendyol, Teknosa ve Letgo alışveriş kategorisinde en yüksek site trafiğine sahip diğer siteler.

alisveris

Video sitelerinde ise Youtube birinci sırada. Youtube.com’da kullanıcılar ayda ortalama 2 saat 21dakika kalıyorlar. Ahaber ve İzlesene.com, Youtube’un ardından en fazla ziyaret edilen diğer video siteleri.

video

Sosyal ağlar kategorisinde Facebook açık ara lider durumda. 2016 Aralık ayında Türkiye’de 16,5 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Facebook’ta kullanıcılar ayda ortalama 6 saat 6 dakika kalıyorlar. Sosyal ağlar kategorisinde Facebook’un ardından Twitter geliyor. 6,9 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Twitter’ın aylık trafiği 195,5 milyon. 3. sırada ise 130 milyon aylık trafiği ile Instagram geliyor.

sosyal

Kadın / Yaşam kategorisinde birinci sırada yer alan Kızlarsoruyor.com 15,3 milyon sayfa görüntülenmeye sahip. İkinci sırada yer alan hurriyetaile.com’un aylık trafiği ise 11,8 milyon. nefisyemektarifleri.com ise aylık 11,6 milyon trafiğiyle bu kategoride üçüncü sırada.

kadin

Müzik kategorisi altında mp3indirdur.com, aylık 4,1 milyon trafiğiyle birinci sırada bulunuyor.

muzik

Oyun siteleri kategorisinde Oyunskor, aylık trafiği 103,7 milyon ile birinci sırada. İkinci sırada bulunan nametests.com ise site genelinde 66,5 milyon aylık trafiğe sahip.

oyun

Spor sitelerinde Mackolik.com birinci sırada. 2016 Aralık ayında 108 milyon trafiği bulunan Maçkolik’te ziyaretçiler ayda ortalama 2 saat 18 dakika kalıyorlar. Aylık 95 trafiği bulunan Sahadan.com’da ise ziyaretçiler ortalama 3 saat 24 dakika kalıyorlar. Fanatik, Fotomaç, Sporx bu kategoride en fazla ziyaret edilen diğer siteler.

spor

 

Cihaz Bazında En Fazla Trafiğe Sahip Siteler

Tablet üzerinden Türkiye’de en fazla sayfa görüntülenmesine sahip site 24,3 milyon site trafiği ile Milliyet.com. Sozcu.com.tr ise 21,8 milyonluk trafiği ile 2. sırada yer alıyor. Tablet üzerinden en fazla sayfa görüntülenmesine 3. site ise Sabah.

tabletAkıllı telefondan ziyaret edilen sitelerde 404 milyon site trafiğiyle Haberturk birinci geliyor. 2,6 milyon kullanıcısı olan Haberturk.com’da ziyaretçiler ayda ortalama 43 dakika zaman geçiriyor. Sabah ve Milliyet ise site trafiğinin en çok olduğu diğer siteler olarak görülüyor.

akilli-tel

 

 

About Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.