Hangi Site Ne Kadar Tıklanıyor? – Ocak Ayı Gemius Verileri

IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması* Ocak ayı verilerine göre; Türkiye’de en fazla sayfa görüntülenen site Facebook. Facebook’un ardından Google, Sahibinden, YouTube, ve Mynet geliyor. En fazla kullanıcıya sahip siteler ise sırasıyla; Google, Facebook, YouTube, Live ve Wikipedia. İnternet kullanıcılarına erişim oranlarında ise Google birinci sırada.

Kategori Bazında En Fazla Trafiğe Sahip Siteler 

Haber kategorisinde aylık trafiğe göre; Milliyet, Hürriyet’in hemen önünde birinci sırada yer alıyor. Hürriyet’in 7 milyon 554 bin kullanıcısına karşılık Milliyet’in 7 milyon 887 bin kullanıcısı bulunuyor. Haber kategorisinde 3. sırada bulunan Habertürk.com’un ise 493 milyon aylık trafiğinin yanında 5,2 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Alışveriş kategorisinde Sahibinden.com, geçen aylarda olduğu gibi bu ay da açık ara liderliğini koruyor. Ziyaretçiler Sahibinden.com’da ayda ortalama 3 saat 5 dakika kalıyorlar. Gittigidiyor, Hepsiburada ve  Markafoni de alışveriş kategorisinde en yüksek site trafiğine sahip diğer siteler.

Video sitelerinde YouTube birinci sırada. 20 milyona yakın ziyaretçisi bulunan YouTube’da kullanıcılar ayda ortalama 4 saat 37 dakika kalıyorlar. İzlesene, Dailymotion ve Uzman TV de YouTube’un ardından en fazla ziyaret edilen diğer video siteleri.

Sosyal ağlar kategorisinde Facebook açık ara lider durumda. Ocak ayında Türkiye’de 23,2 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Facebook’ta kullanıcılar ayda ortalama 14 saat 46 dakika kalıyorlar. Sosyal ağlar kategorisinde Facebook’un ardından Twitter geliyor. 10 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Twitter’ın aylık trafiği 545 milyon. Ekşisözlük ise 4,7 milyonu aşkın ziyaretçisi ve 236 milyon aylık trafiğiyle bu kategoride 3. sırada bulunuyor. İş hayatı profesyonellerine yönelik sosyal ağ LinkedIn ise aylık tarfiğini bir önceki aya göre %125 artırmış durumda.

Kadın / Moda kategorisinde birinci sırada yer alan avon.com.tr, aylık 18 milyon sayfa görüntülenmeye sahip. İkinci sırada yer alan nefisyemektarifleri.com’un ise aylık trafiği 12,3 milyon. pudra.com, kadinvekadin.net ve trendus ise bu kategoride en fazla ziyaret edilen diğer siteler.

Müzik kategorisi altında TTNet Müzik, aylık 40 milyon trafiğiyle birinci sırada bulunuyor. İkinci sırada bulunan Fizy ise aylık 14 milyon trafiğiyle ikinci sırada bulunuyor. Number One, Power Turk ve Radyo Fenomen de kategoride en fazla ziyaret edilen diğer siteler.

Oyun siteleri kategorisinde Oyunskor, aylık trafiğe (277 milyon) göre birinci sırada. İkinci sırada bulunan Travian ise site genelinde 261 milyon aylık trafiğe sahip.

Spor sitelerinde Fanatik bu ay birinci sırada yer aldı. Ocak ayında 2,3 milyon kullanıcı tarafından ziyaret edilen fanatik.com.tr’de ziyaretçiler ayda ortalama 1 saat 19 dakika kalıyorlar. Aylık 169 milyon trafiği bulunan Maçkolik’te ise ziyaretçiler ortalama 2 saat 39 dakika kalıyorlar. Fotomaç, Sporx, Sahadan, Ntvspor.net ve Lig TV de bu kategoride en fazla ziyaret edilen diğer siteler.


*IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması, Gemius – Ipsos KMG tarafından yapılmakta ve Türkiye’de yaşayan 12 yaş ve üstü bireyleri kapsamaktadır. 2012 yılının Ocak ayından itibaren Fusion teknolojisine geçilerek, araştırmaya dahil olmayı kabul eden ve kod yerleştirilen sitelerin yanısıra, o ay yeterli sayıda panelistin ziyaret ettiği tüm siteler de araştırma raporunda yer almaktadır. 
Yukarıdaki tablolarda sitelerin gerçek kullanıcı rakamlarını ve site ziyaretçilerinin internet kullanıcılarına oranını yani erişim değerlerini de görmekteyiz. Tablolarda yer alan siteler, site genelinde aylık trafiğe göre sıralanmıştır. Sitelerin alt domain’leri kategori tablolarında yer almayıp, her sitenin ana domain adresi için tek bir kategorizasyon yapılmıştır.  Örneğin, spor siteleri tablosunda sadece spor siteleri yer almaktadır, diğer sitelerin “spor” bölümleri, “spor siteleri” tablosunda yer almamaktadır.

About Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.