Haftalık Medya Haberleri (9 – 15 Nisan 2018)

Televizyon Haberleri

 • İhracat Rekoru Kıran Türk Dizilerine İlk Kez Destek Geliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan yeni sinema yasa taslağı ile dünyanın 140’tan fazla ülkesinde gösterilen, milyonlarca dolarlık ihracat başarısına imza atarak ABD’nin ardından sektörde ikinci sıraya yerleşen Türk dizilerine ilk kez maddi destek sağlanacak. Türkiye’de çekilecek yabancı sinema filmleri için Türkiye’de yapılan harcamaların yüzde 30’u kadarının da iade edilmesi öngörülüyor.

Yakın zamanda Meclise sevk edilmesi öngörülüyor

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un, çalışmalarının hızlandırılması talimatını verdiği yeni sinema ve telif hakları yasa taslaklarında son aşamaya gelindi. 5224 sayılı “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanun”da değişiklik yapılmasını öngören ve şu an Bakanlar Kurulunda olan sinema taslağı ile telif haklarına yönelik düzenlemelerin yakın zamanda Meclise sevk edilmesi öngörülüyor.

Verilen desteklere 5 yeni teşvik daha eklenecek

Taslağa göre, sinemada uzun metraj, ilk yönetmen, belgesel, animasyon, kısa film, senaryo, Ar-Ge ve yapım sonrası başlıkları altında verilen desteklere 5 yeni teşvik daha eklenecek. Bu kapsamda ilk kez ortak yapımlara, yabancı film yapımlarına, çekim sonrası yapımlara, yerli film ve dizi yapımlarına da destek sağlanacak. Taslakta, Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlanması, film turizminin geliştirilmesi amacıyla yabancı filmlere yönelik önemli maddi desteklerin getirilmesi planlanıyor. Bu doğrultuda, Türkiye’de çekilecek yabancı sinema filmleri için Türkiye’de yapılan harcamaların yüzde 30 kadarı iade edilecek.

Yurt dışında gösterim şartı aranıyor

Bakanlık, 140’tan fazla ülkede gösterilen, yıllık 350 milyon doların üzerinde ihracat rakamına ulaşarak, ihracat sıralamasında ABD’den sonra 2. sıraya yerleşen Türk dizilerine de destek vermeyi hedefliyor. Düzenlemeyle, yurt dışında yayımlanması koşuluyla Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlayacak nitelikteki yerli veya ortak yapım dizi filmlere maddi destek verilecek.

“Telif Hakem Kurulu” kurulacak

Bakanlıkça hazırlanan telif hakları yasa taslağıyla ise adil ve makul bedellere dayanan telif lisanslama sisteminin oluşturulması, dijital alanda telif hakkı ihlalleriyle daha hızlı ve etkin mücadele edilmesi, var olan uygulamaların iyileştirilmesi, kütüphanecilik faaliyetlerinin menfaat dengesine dayalı bir şekilde yasal zemine kavuşturulması ile kamunun eserlerden faydalanma imkânının arttırılması hedefleniyor. Bu kapsamda, meslek birliklerinin sayıca çokluğunun neden olduğu sorunların giderilmesi amacıyla “çatı kuruluş” oluşturma zorunluluğunun getirilmesi, ayrıca tarife bedellerine yönelik şikâyetlerin giderilmesi için de Yargıtay, Rekabet Kurumu ve Bakanlık yetkilileri ile akademisyenlerinden oluşan “Telif Hakem Kurulu” kurulması planlanıyor.

 • En Çok Hangi Yaşam Aktüel Programları Konuşuldu?

Gündüz kuşağında yayınlanan programlar arasında geçtiğimiz ay yazılı basında hakkında en fazla haber çıkan yaşam aktüel programı Müge Anlı ile Tatlı Sert oldu. Medya Takip Ajansı Interpress’in Mart ayında medyada yapmış olduğu incelemeye göre, başarılı televizyoncu Müge Anlı’nın yapım ve sunuculuğunu yaptığı Müge Anlı ile Tatlı Sert ile ilgili geçtiğimiz ay yazılı basına 102 haber yansıdığı belirlendi. Televizyon programlarının yazılı basında çıkan haber yansımalarının incelenmesiyle oluşan listenin ikinci sırasında ağırladığı ünlü konuklarıyla yapmış olduğu sohbetlerle öne çıkan Seda Sayan’la yer alırken program ile ilgili geçen ay yazılı basında 35 haber çıktığı tespit edildi. Sağlıktan, temizliğe, yemek tariflerinden ilginç yaşam hikayelerine kadar bir çok konunun işlendiği ‘Zahide Yetiş’le’ listede üçüncü sırada yer alırken Zahide Yetiş’in sunduğu program hakkında yazılı basında 25 haber yer aldığı görüldü. Medyada gündüz kuşağının öne çıkan diğer programlarının ise sırasıyla Sizi Böyle Alalım, İyi Bak Kendine, Balçiçek ile Olay Yeri, Esra Erol’da, İnsanlık Hali, Açelya ile Gülümse Hayat ve Benden Söylemesi olarak öne çıktığı tespit edildi.

 • Mia Yapım’dan Yeni Dizi: ”Kocaman Ailem”

Geçtiğimiz sezonlarda Avrupa Avrupa, Kocamın Ailesi, Aşk Yalanı Sever, Ateşböceği gibi işlere imza atan Mia Yapım’dan ”Kocaman Ailem” isminde yepyeni bir dizi geliyor. ATV’de yayınlanacak dizi için Levent Ülgen’le de anlaşma sağlandığı öğrenildi. ”Kocaman Ailem” Haziran ayında ATV’de yayında.

 • ‘Masum Değiliz’ Dizisinin Yeni Bölümleri Yazın Yayınlanacak

ATV’nin Koliba Film imzalı iddialı dizisi Masum Değiliz, yayınlanan ilk iki bölümüyle reytinglerde beklentilerin çok altında kalmıştı. Dizinin üçüncü bölümü ATV’nin yayın akışından çıkarıldı. Masum Değiliz’in yerine Cumartesi akşamı ‘Kim Milyoner Olmak İster?’ yarışması yeni bölümüyle ekrana gelecek.

Peki dizinin geri kalan bölümleri ne olacak?

Koliba Film’den yapılan açıklamada dizinin yaz aylarında ATV’de izleyicilerle buluşacağı duyuruldu. Yapımcılığını Koliba Film-Ata Türkoğlu, yönetmenliğini Serkan İpekören’in üstlendiği, senaryosunu Bekir Baran Sıtkı, Pelin Karamehmetoğlu ve İlke Yeşilay’ın yazdığı dizide, başrolleri Uraz Kaygılaroğlu, Damla Sönmez, Aras Aydın, Ushan Çakır, Sercan Badur ve Oya Unustası paylaşıyordu.

 • ‘Bir Mucize Olsun’ Dizisi Sona Eriyor

Fox ekranlarında izleyici ile buluşan ve sezonun iddialı yapımlarından biri olan ‘Bir Mucize Olsun’ dizisi reytinge yenik düştü. Yapımcılığını Pastel Film adına Yaşar İrvül ve Efe İrvül’ün yaptığı, başrolünü Furkan Palalı, Su Kutlu, Cihan Ünal ve Ahu Sungur’un paylaştığı dizi 3 bölümüyle final yapma kararı aldı.

Reytinglerde Başarılı Olamadı

Bir Mucize Olsun, yayınladığı ilk bölümüyle Total’de 8. sırada AB’de ise 10. sırada yer almıştı. İkinci bölümündeyse Total’de 11. sırada AB’de ise 10. sırada yer alarak Fox yönetimini memnun edemedi. Dizi Cuma akşamları Arka Sokaklar, İstanbullu Gelin, Survivor, Aşk ve Mavi ile Payitaht Abdülhamit gibi iddialı yapımlarla yaptığı reyting yarışında yenik düştü. Böylece Fox reytinglerde istenilen başarıyı bir türlü gösteremeyen dizinin 3 bölümüyle final yapmasına karar verdi.

 • Kral TV’de Değişiklik

1 Mayıs 2018’den itibaren geçerli olacak değişikliğe göre; Kral televizyonları tek bir çatı altında toplanacak. Bu değişiklikle birlikte; Kral TV, Kral Pop ve Kral World artık “Kral” adı altında toplanacak. Haberi Kral Grubu Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Akbay Instagram hesabından duyurdu.

İşte, Akbay’ın o duyurusu:

“Çeyrek asırdır Müziğin Kalbinde yer alan Kral, sektörden gelen talebe duyarsız kalmayarak gücünü tek bir çatı altında birleştiriyor. Kral televizyon kanalları 1 Mayıs itibariyle her tarzın en iyilerini ve en popülerlerini tek bir kanalda HD kalitesinde sunmaya devam edecek. Radyoları, televizyonu ve digital platformuyla müziğin Kalbi 25 yıldır olduğu gibi bundan sonra daha da güçlü şekilde Kral’la atmaya devam edecek.”

 • Yeni Kurulan TR24’ün Kadrosu Açıklandı

NTV, CNN Türk, A Haber ve Habertürk’ün yönlendirdiği haber rekabetinde artık TR24 de olacak. Global Medya Group Prodüksiyon Televizyon Yayıncılık A.Ş, bir dönem Kanal 6 ve Cine 5’e ev sahipliği yapan binada hummalı bir çalışma içinde. Bina, üç ayda baştan aşağı yenilendi. TR24, yayın ve haber otomasyon sistemleri için ciddi bir altyapı yatırımı yaptı. TR24 yönetimi, son teknolojiyi kullanarak, habercilik yarışına rakipleriyle aynı seviyede, hatta bir adım önde girmeyi hedefliyor. TR24 haber kanalının Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı işadamı Elnur Abdullayev, Genel Müdürlüğü’nü televizyon ve digital yayıncılığın genç ve tecrübeli ismi Mammad Gulmammadov yürütecek.

TR24 yöneticileri Genel Yayın Yönetmenliği için deneyimli televizyoncu Suat Toktaş ile anlaştıklarını açıkladı. Suat Toktaş’ın, TR24 ile el sıkıştıktan sonra hızlı bir görüşme trafiğine girdiği öğrenildi. Ankara’da 13 yıl muhabirlik, editörlük ve haber müdürlüğü görevlerinde bulunan Suat Toktaş, CNN Türk Ankara bürosundan, 2001 yılında, İstanbul haber merkezine geçti. Burada 10 yıl boyunca editörlük ve haber müdürlüğü yapan Toktaş, ardından Habertürk TV’ye geçti ve burada 5 yıl boyunca orta ve üst kademe yöneticiliği yaptı. Toktaş, TR24’ü kurarken 15 yıllık haber kanalı birikiminin süreci kolaylaştıracağını söyledi.

Yeni Yayınlar

 • ‘Servet’ 12 Nisan’da Show TV’de yayında (Yerli dizi)
 • ‘Dilara Koçak’la Hayata Renk Kat’ 14 Nisan’da Habertürk TV’de yayında (Yaşam)

Yayını Değişen-Durdurulan Yayınlar

 • Seda Yıldız, ATV’de yayınlanan ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.
 • Nail Kırmızıgül, Kanal D’de yayınlanan ‘Vatanım Sensin’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.
 • Star TV’de yayınlanan ‘Börü’ dizisi sona erdi.
 • ATV’de yayınlanan ‘Masum Değiliz’ dizisi sona erdi.
 • Halk TV’de yayınlanan ‘Yazı İşleri’ programı sona erdi.

Medya Dünyasında Görev Değişiklikleri

Görsel Basında Görev Değişiklikleri

 • Ateş İnce, Star TV ile yollarını ayırdı. İnce, 15 yıldır Doğuş Yayın Grubu’nun Reklam Grup Başkanı’ydı.
 • Doğuş Yayın Grubu Ekonomi Grup Başkanı Servet Yıldırım, 1 Mayıs 2018 itibarıyla Doğuş Grubu’nda İstişare Konseyi Üyeliği görevini üstlenecek.
 • NTV’nin haber sunucusu Erhan Ertürk’ün kanalla yolları ayrıldı.
 • Halk TV’de görevine son verilen Can Ataklı’nın yerine daha önce Medya Mahallesi programını yapan Ayşenur Arslan yeniden getirildi.

Yazılı Basında Görev Değişiklikleri

 • KKTC devlet ajansı Türk Ajansı-Kıbrıs (TAK) Müdürlüğü’ne Habertürk Dış Haberler Müdürü Fehmi Gürdallı atandı.

 Yazılı Basın

 • Doğan Holding D&R’ı Satıyor

Doğan Holding tarafından KAP’a gönderilen açıklamaya göre D&R’ın 440 milyon liraya satışı konusunda Turkuvaz TK Kitap ve Kırtasiye ile ön protokol imzalandı.

Doğan Holding’in KAP’a yaptığı açıklama şu şekilde: Tamamı ödenmiş 50.000.000 Türk Lirası sermayesinde, %100 oranında paya sahip olduğumuz doğrudan bağlı ortaklığımız Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş.’nin (“D&R”) sermayesinde sahip olduğumuz payların tamamının, Hisse Devir Sözleşmesi’nin imzalanacağı tarihte nakden ve peşin olarak ödenmek üzere, 440.000.000 Türk Lirası bedel üzerinden satışı ve devri konusunda, Şirketimiz ile Turkuvaz TK Kitap ve Kırtasiye A.Ş. arasında 13.04.2018 tarihinde tarafları bağlayıcı bir “ön protokol” imzalanmıştır. Konuya ilişkin gelişmeler oldukça, ilgili mevzuat hükümleri dâhilinde ayrıca kamuya açıklama yapılacaktır.

 • Hayati Örtunç Vefat Etti

Milliyet Gazetesi’nde yıllarca görev yapan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi Hayati Örtunç hayatını kaybetti.

Hayati Örtunç Kimdir?

1939 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi’ni bitirdi. Mesleğe 1965 yılında Milliyet Gazetesi’nde başladı. Aynı kurumdan emekli oldu. Evli ve bir çocuk sahibi olan Örtunç, Sürekli Basın Kartı taşıyordu.

 

nar-ajans-tarafından1

About Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.