Haftalık Medya Haberleri (8-14 Ocak 2018)

Televizyon Haberleri

 • Çağatay Ulusoy’lu Netflix Dizisinin Yönetmeni Belli Oldu

Netflix’in ilk Türk dizisi için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Yapımcılığını O3 Medya’nın üstleneceği, İpek Gökdel’ın ‘Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikâyesi’ adlı romanından uyarlanan; başrolünde ise Çağatay Ulusoy’u izleyeceğimiz iddialı yapımın yönetmen koltuğunda ‘Baskın: Karabasan’ ve ‘Housewife’ adlı korku filmleriyle birçok ödül kazanan genç yönetmen Can Evrenol yer alacak. İlk sezonu 20 bölümden oluşacak dizinin bu yıl ekrana gelmesi planlanıyor.

 • Mahsun Kırmızıgül’den Yeni Dizi

Mahsun Kırmızıgül uzun aranın ardından ekranlara dönüş yapıyor. ‘Hayat Devam Ediyor’ dizisinin hem yönetmenliğini, hem de senaristliğini yapan Mahsun Kırmızıgül, en son FOX’ta yayınlanan ve kısa sürede kaldırılan ‘Kadim Dostum’ dizisinin yönetmenliğini üstlenmişti. Başarılı isim Eylül’de yeni dizi için Tims & B ile anlaşma imzaladı. Hangi diziyle ekranlara döneceği belli olmasa da Vahide Perçin’in ‘Bir Zamanlar Çukurova’ dizisi olduğu konuşuluyor.

 • Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz İçin 4. Sezon Kararı

Medyatava’dan Birsen Altuntaş’ın haberine göre, yönetmen koltuğunda Onur Tan’ın oturduğu, senaryosunu Bahadır Özdener ile Raci Şaşmaz’ın kaleme aldığı, başrollerinde Oktay Kaynarca ve Deniz Çakır’ın yer aldığı dizinin 4. sezonunun olacağı da kesinleşti.

 • ‘8. Gün’ Dizisine 2 Yeni Oyuncu

Yapımcılığını Ay Yapım’ın, yönetmenliğini Çağrı Vila Lostuvalı’nın, senaristliğini Toprak Karaoğlu, Volkan Sümbül ve Deniz Madanoğlu’nun üstleneceği; başrollerini Burcu Biricik, Musa Uzunlar ve Ayça Bingöl’ün paylaşacağı yapımın kadrosuna ‘Şubat’, ‘Eski Hikâye’, ‘Gülümse Yeter’ gibi yapımlarla tanınan Sermet Yeşil ile daha önce ‘Ezel’ ve ‘7Yüz’de rol alan Pınar Göktaş dâhil oldu. 8. Gün, yakında ATV’de başlıyor

 • Selma Ergeç ‘Yaşamayanlar’ Dizisinde

İlk yerli vampir dizisi olma özelliğini taşıyan; yönetmenliğini Alphan Eşeli’nin, senaristliğini Pınar Bulut’un üstleneceği; başrollerini ise Elçin Sangu ve Birkan Sokullu’nun paylaşacağı yapımın kadrosunda daha önce ‘Asi’, ‘Muhteşem Yüzyıl’, ‘Gönül İşleri’ ve en son konuk oyuncu olarak ‘Vatanım Sensin’de izlediğimiz Selma Ergeç de rol alacak. Yaşamayanlar, yakında BluTV’de başlıyor

 • ‘Klavye Delikanlıları’ Geri Dönüyor

Yapımcılığını Süreç Film’in üstlendiği dizinin devam etmesi için Digiturk’ten teklif geldi. Şartlarda anlaşılması halinde yoluna yeni adresinde devam edecek olan yapımın başrolleri arasındaki Uraz Kaygılaroğlu ve Kaan Yıldırım ise yeni dizilerde rol alacağı için bu bölümlerde rol almayacak. Bununla birlikte kadroda herhangi bir değişiklik olup olmayacağı ise merak konusu. Böylece Klavye Delikanlıları, Digiturk’ün bizzat yaptığı (Türkmax dizileri hariç) ilk dizi olacak.

 • FOX’tan Yeni Bir Gençlik Platformu: 4N1K

FOX, Fabrika Yapım ile gerçekleştirdiği anlaşma ile ödüllü genç yazar Büşra Yılmaz’ın çok satan kitabı 4N1K’yı, yenilikçi projelerle beraber, gençler ile buluşturuyor. Geçtiğimiz gün Soho House İstanbul’da gerçekleştirilen lansman etkinliğinde FOX Networks Group SVP, COO’su Mehmet İçağasıoğlu, Fabrika Yapım şirketinin kurucusu Öner Arslanel, ödüllü genç yazar Büşra Yılmaz ve 4N1K oyuncuları, katılımcılara projenin detaylarını anlattı. FOX’un Fabrika Yapım’la yaptığı anlaşması kapsamında platformun ilk projelerinin, bir sinema filmi, bir web dizisi ve bir TV dizisi olacağı açıklandı. FOX Networks Group SVP, COO’su Mehmet İçağasıoğlu, 4N1K’nın sektördeki gençlik projesi açığını başarılı bir şekilde dolduracağına inandıklarını ve yalnızca bir dizi-film projesi olarak değil, farklı alan ve mecralarda da etkin olacak bir platform olarak ele aldıklarını belirtti. Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında vizyona giren 4N1K sinema filmi ikinci vizyon dönemiyle beraber 500.000’i aşkın izleyiciye ve iki kitap ile beraber 270.000’den fazla okura ulaştı. 4N1K’nın başrollerini Gözde Mutluer, Atakan Hoşgören, Burak Yörük, Sina Özer, Cihan Şimşek ve Cemrehan Karakaş gibi başarılı isimler üstleniyor. Senaryosunu Ferhat Ergün’ün kaleme aldığı, yönetmen koltuğunda ise Murat Onbul’un oturduğu 4N1K dizisinde; Çok satan kitaplarda ve rekor gişe elde eden filmde olduğu gibi yine dostluk, aşk, gençlik ön planda olmakla birlikte, beş gencin kahkaha ve macera dolu hikâyeleri konu alınacak.

 • ‘Gülizar’ 20 Ocak’ta Yayında

Usta yönetmen Çağan Irmak yıllar sonra Gülizar ile televizyon ekranına geri dönüyor. Proje tasarımı, senaryosu ve yönetmenliği Çağan Irmak’a ait olan “Gülizar”ın etkileyici hikâyesi 20 Ocak Cumartesi akşamı saat 20.00’de Kanal D ekranında izleyici ile buluşacak. O3 Medya imzasıyla yayın hayatına başlamak için geri sayımda olan dizide, şarkı söylemekten asla vazgeçmeyen Gülizar’ın ve başarılı veteriner hekim Murat’ın hayatlarının beklenmedik şekilde kesişmesi ekrana aktarılacak.

 • 10. Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri’ne Başvurular Başladı

Geçen yıl 78 ülkeden toplam 677 film ile rekor katılımın olduğu bu yıl ki 10’uncu “TRT Belgesel Ödülleri” için başvurular başladı. Bu yıl rekor bir katılımın olması beklenen “TRT Belgesel Ödülleri” organizasyonu ile ilk gününden bu yana; amatör ve profesyonel belgesel filmcileri desteklemek, belgesel türünün gelişmesi ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmak, çeşitli ülkelerden farklı ve yüksek nitelikli belgesel filmlerin Türkiye’de seyirciyle buluşmasını sağlamak ve uzun vadede dünyanın her tarafından belgeselcilerin buluşacağı bir zemin oluşturmak hedefleniyor.  Onuncusu düzenlenecek olan TRT Belgesel Ödülleri’ne başvuru için son tarih 16 Şubat 2018.  Yapılan başvuruların sona ermesinin ardından gerçekleştirilecek ön elemenin sonuçları, 12 Mart 2018’de açıklanacak.  Finale kalan filmler, geçen yıllarda olduğu gibi, halka açık ve ücretsiz gösterimlerle, yönetmenlerinin de katılımıyla 10-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında belgesel sevenlerle buluşacak. Gösterimlerle eş zamanlı yapılacak Seçici Kurul değerlendirmeleri sonrasında, 14 Mayıs 2018’de düzenlenecek ödül töreni ile kazananlara ödülleri verilecek. Ulusal Profesyonel Kategoride 45.000 TL olan en iyi film ödülü, Öğrenci Filmleri Kategorisi’nde 20.000 TL olarak belirlendi. Uluslararası Yarışmadaki en iyi film ödülü 10.000 Avro. Bu ödüllerin yanı sıra her kategoride 2 özel para ödülü daha bulunuyor. TRT Belgesel Ödülleri, yarışmaya katılım koşullarını taşıyan herkese açık ve katılım ücretsiz. Yarışmaya katılmak isteyenler, başvuru formunu ve ayrıntılı bilgileri, yarışmanın www.trtbelgesel.com web adresinden edinebilirler. Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri www.trtbelgesel.com Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu, amatör ve profesyonel belgesel filmcileri desteklemek, belgesel türünün gelişmesi ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmak, çeşitli ülkelerden farklı ve yüksek nitelikli belgesel filmlerin seyirciyle buluşmasını sağlamak ve uzun vadede dünyanın her tarafından belgeselcilerin buluşacağı ve düşünce alışverişinde bulunacağı bir zemin oluşturmak amacıyla, Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri’ni bu yıl dokuzuncu kez düzenlemektedir. Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri, yarışmaya başvuru koşullarını taşıyan bütün belgesel filmcilere açıktır. Yarışmaya katılım ücretsizdir.

YARIŞMA TAKVİMİ:

Başvuru Başlangıç Tarihi: 08 Ocak 2018

Yarışmaya Son Başvuru Tarihi:16 Şubat 2018

Ön Eleme Sonuçlarının İlanı:12 Mart 2018

Yarışmaya Seçilen Filmlerin Malzemelerinin Son Kabul Tarihi:19 Mart 2018

Seçici Kurul Değerlendirmeleri:10-13 Mayıs 2018

Sonuçların Açıklanması ve Ödül Töreni:14 Mayıs 2018

ÖDÜLLER:

Ulusal Yarışma Profesyonel Kategori En İyi Film Ödülü: 45.000 TL

Özel Ödül: 35.000 TL

Özel Ödül: 25.000 TL

Öğrenci Filmleri Kategorisi En İyi Film Ödülü: 20.000 TL

Özel Ödül:15.000 TL

Özel Ödül:10.000 TL

Uluslararası Yarışma En İyi Film Ödülü:10.000 Avro

Özel Ödül: 7.500 Avro

Özel Ödül: 5.000 Avro

 • ‘Mardini Şov’ İle Ekranlara Dönüyor

Berdan Mardini, TRT Kürdi kanalında ‘Mardini Şov’ ile ekranlara dönüyor. Hem Türkçe hem de Kürtçe şarkıları ile her pazar Ankara’dan canlı yayınla ‘Mardini Şov’da izleyici ile buluşacak olan şarkıcı, “Hükümetimin destekleriyle açılan TRT Kürdi kanalımızda şarkılarımla ekranlarda olmaktan büyük gurur duyuyorum. Hem Türkçe hem de Kürtçe olarak seslendireceğim şarkılarımla birleştirici, eğlenceli bir program yapacağız. Kapımız herkese açık” dedi. Televizyon programının yanı sıra albüm ve Mardin’de kurduğu gülyağı fabrikası ile ilgilendiğini belirten Berdan Mardini, önümüzdeki günlerde çok farklı projelerle hayranlarının karşısına çıkacağının müjdesini verdi.

Yeni Yayınlar

 • ‘Sizi Böyle Alalım’ 8 Ocak’ta FOX’ta yayında (Yemek)
 • ‘Seda Sayan’la’ 8 Ocak’ta Show TV’de yayında (Magazin)
 • ‘Uğur’la Fenomen Avı’ 8 Ocak’ta Show TV’de yayında (Gizli kalmış yetenekler)
 • ‘Beni Bırakma’ 8 Ocak’ta ATV’de yayında (Yerli dizi)
 • ‘Babamın Günahları’ 10 Ocak’ta Star TV’de yayında (Yerli dizi)
 • ‘Mesut Yar’la Laf Çok’ 15 Ocak’ta 360TV’de yayında (Sohbet)

Yayını Değişen-Durdurulan Yayınlar

 • Kanal D’de yayınlanan ‘Meryem’ dizisinin yönetmeni Feride Kaytan oldu.
 • Kanal D’de yayınlanan ‘Nursel’le Evin Tadı’ programı sona erdi.
 • Levent Özdilek, ATV’de yayınlanan ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.
 • Macit Koper ve Selin Şekerci Kanal D’de yayınlanan ‘Siyah Beyaz Aşk’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.
 • Caner Kurtaran, FOX’ta yayınlanan ‘Kalbimdeki Deniz’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.

Medya Dünyasında Görev Değişiklikleri

Görsel Basında Görev Değişiklikleri

 • A Haber’de Program Müdürü, ATV’de ise danışman olarak 8,5 yıl süreyle görev yapan deneyimli televizyoncu Hüseyin Özcan Turkuvaz Medya Grubu ile yolları ayırdı.
 • Show TV Ana Haber Bülteni’ni sunan ekranların deneyimli sunucusu Jülide Ateş, kanalla yollarını ayırdı.

Yazılı Basında Görev Değişiklikleri

 • 15 yıl yazarlık yaptığı Yeni Şafak gazetesinden bir süre önce ayrılan Ali Bayramoğlu, Karar gazetesiyle anlaştı.
 • Yeni Şafak gazetesi, Yaşar Taşkın Koç ile yollarını ayırdı.
 • Yeni Şafak gazetesi, köşe yazarı Müfid Yüksel ile yollarını ayırdı.
 • Sözcü gazetesinin künyesinde değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle gazetenin sahibi Burak Akbay’ın ismi künyeden çıkarıldı. Gazetenin imtiyaz sahibinin yazılı olduğu alana Estetik Yayıncılık A.Ş. yazıldı.

Yazılı Basın

 • Baki Avcı Vefat Etti

Sözcü gazetesinin kuruluş ekibinde yer alan ve ardından haber müdürlüğü görevini üstlenen tecrübeli gazeteci Baki Avcı, dün sabah saatlerinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayata gözlerini yumdu. 56 yaşında hayatını kaybeden Avcı bir süredir sağlık sorunları nedeniyle tedavi görüyordu.

Baki Avcı Kimdir?

Baki Avcı 1962 yılında İskeçe’de doğdu. Gazetecilik mesleğine 15 Mart 1977 yılında Milli Gazete’de başladı. Harçlıklarıyla biriktirdiği para onun ilk fotoğraf makinesini almasını ve mesleğe başlamasını sağladı. Tercüman, Bulvar, Günaydın, Sabah, Son Havadis, Bugün, Meydan ve Gözcü gazetelerinde muhabir, İstihbarat Şefi ve Haber Müdürü olarak çalıştı. Koyu bir Galatasaray taraftarı olarak bilinen Avcı Habertürk Gazetesi muhabiri Ümran Avcı ile evli ve bir çocuk babasıydı.

 

nar-ajans-tarafindan1

 

About Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.