Haftalık Medya Haberleri (5 – 12 Mart 2018)

Televizyon Haberleri

 • Diziler İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İlkeleri Belirlendi

Ülkemizde kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasını, demokratik gelişmişlik, kapsayıcı büyüme ve sürdürülebilir kalkınmanın vazgeçilmez bir unsuru olarak gören TÜSİAD, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu’nun çalışmaları kapsamında; toplumu etkileme gücü yüksek olan televizyon dizilerinde kadının toplumsal cinsiyet eşitliğine uygun konumlanmasını desteklemek amacıyla, “Televizyon Dizilerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesini hayata geçiriyor. Koç Holding ana sponsorluğunda, on dört şirketin desteği ile gerçekleştirilen proje, düzenlenen tanıtım toplantısıyla kamuoyu ile paylaşıldı. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik ve TÜSİAD Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu Başkanı Oya Ünlü Kızıl’ın açılış konuşmaları ile başlayan toplantıda, proje kapsamında yürütülen “Televizyon Dizilerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Araştırması” sonuçları ve televizyon sektörü paydaşlarının katılımı ile gerçekleştirilen çalıştayda belirlenen “İlkeler” aktarıldı. Toplantıda, “Televizyon Dizilerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Araştırması”nın yazarları Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç Dr. İrem İnceoğlu ve Yard. Doç. Elif Akçalı, araştırma sonuçlarından çarpıcı bulguları katılımcılarla paylaştı. Araştırma sonuçlarının aktarıldığı sunumda; dizilerde kadın karakterlerin %80 oranında iş dışı mekânlarda bulunduğu, ev işi içerikli sahnelerin %92’sinin kadın karakterler için, iş içerikli söz ve eylemlerin %82’sinin erkek karakterler için yazıldığına dikkat çekildi. “Genç kadın” karakter sayısının, erkek karakterlere oranla 2,5 kat daha fazla olduğunu gösteren araştırma bulguları, “kadın gibi” olmanın, kadınlar için dahi %62 oranında aşağılama ifadesi olarak kullanıldığı, ağlama ve hüzün içeren sahnelerin ise %73 gibi bir çoğunlukla kadınlar için, şiddet ve tehdit içeren sahnelerin %79’unun ise erkekler için yazıldığını ortaya koydu. Mengü moderatörlüğünde ki panelde, Reklamverenler Derneği (RVD) Başkanı Ahmet Pura, Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Birliği (TESİYAP) Başkanı Birol Güven, Oyuncular Sendikası Genel Başkanı Demet Akbağ, Senaryo Yazarları Derneği (SENDER) Başkanı Meriç Demiray, TÜSİAD Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu Başkanı Oya Ünlü Kızıl ve yönetmen Zeynep Günay Tan tarafından ele alındı. Proje kapsamında, TV dizilerinde toplumsal cinsiyet kalıp ve yargılarını ortadan kaldırmak hedefiyle benimsenen beş ilke ise şöyle aktarıldı:

 • Kadınların ve erkeklerin fiziksel görünüm, karakter, duygu ve meslek çeşitliliğini artırmak,
  • Hayata, işe ve eve dair sorumlulukları dengeli dağıtmak,
  • Şiddeti olağanlaştırmamak,
  • Toplumsal cinsiyet eşitliğine uygun bir dil kullanmak,
  • Rol model karakterlerin görünürlüğünü sağlamak ve artırmak.
 • BAE’den Türk Dizileri İçin Skandal Talimat

Arapça yayın yapan, dünyanın önde gelen medya gruplarından Dubai merkezli MBC, bünyesindeki tüm kanallarda Türk dizilerinin gösterimini durdurmaya başladı. Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayın yapan İngilizce gazete The National’ın haberine göre; MBC, bünyesindeki tüm kanallara talimat göndererek ikinci bir emre kadar Türk dizilerini yayından kaldırmalarını istedi. Haberde “ani” olduğu belirtilen bu kararın arkasındaki nedenler henüz bilinmediği vurgulandı. MBC Group Sözcüsü Mazen Hayek, The National’a yaptığı değerlendirmede, kararı doğruladı ancak bu kararın neden veya kim tarafında alındığına dair herhangi bir bilgi vermedi. Hayek, “MBC de dâhil olmak üzere birçok Arap ülkesinde Türk dizilerinin yayından kaldırılmasına yönelik bazı medya gruplarını ilgilendiren bir karar alındı” dedi. Hayek, kararın 2 Mart Cuma günü alındığını da sözlerine ekledi. The National haberinde, şu ana kadar aralarında Vatanım Sensin’in de olduğu altı dizinin bu karar kapsamında yayından kaldırıldığını ifade etti. MBC Sözcüsü Hayek, alınan kararın kendileri için “daha kaliteli özel Arap dizileri yaratma” fırsatı sunabileceğini vurguladı.

 • Sina Koloğlu: Geçtiğimiz Ayın Ekran Karnesi

Geçtiğimiz ayın ekran karnesini inceledim. Kanallarda ilk beş şöyle: ATV birinci. (Bin 355 haber) Kanal D, Show TV, Star TV ve FOX onu takip ediyor. TRT Spor, sürprizle altıncı olmuş. Gündüz kuşağında ise Müge Anlı, açık ara birinci. (154 haber) İkinci olan Seda Sayan, ne yapıp edip kendinden bahsettiriyor. (51 haber) Sürpriz bir isim Zahide Yetiş, çaktırmadan kendinden söz ettirmesini bilmiş. (23 haber) Yarışmalarda ‘Survivor’, beklendiği üzere en çok konuşulan program olmuş. (171 haber) Bir sürpriz de üçüncü olan ‘Gelin Evi’nden geliyor. (34 haber)

En çok konuşulan dizi

‘Sen Anlat Karadeniz’, en çok konuşulan dizi. (213 haber) Onu, ‘Vartolu ne oldu?’, ‘İdris Baba ne yaptı?’ haberleriyle ‘Çukur’ takip ediyor. (159 haber) Üçüncü ise, ‘Vatanım Sensin’. (136 haber) (Kaynak: Interpress Ajansı)

 • Ans Film’den Yeni Bir Uyarlama Geliyor

Kore dizisi ‘Two Weeks’ten uyarlanan ‘Babamın Günahları’nın 4 bölümde final yapmasının ardından ANS Film’den yeni bir uyarlama daha geliyor. Yönetmen Abdullah Oğuz ve ekibi, bu sefer 2015’te BBC One’da yayınlanan ödüllü İngiliz dizisi ‘Doctor Foster‘ı ekranlara uyarlayacak. 2 sezon 10 bölüm olarak yayınlanan dizi, kocasının onu aldattığından şüphelenen Gemma Foster adlı bir doktorun, olayların altını deştikçe karşısına çıkan korkutucu gerçekleri konu alıyor. Dizinin hangi kanalda ekrana geleceği henüz belli değil.

 • Ercan Yazgan Yaşamını Yitirdi

Bizimkiler dizisinin Kapıcı Cafer’i ile gönüllerde taht kuran usta oyuncu Ercan Yazgan, 3 Mart 2018 tarihinde solunum yetmezliği nedeniyle özel bir hastaneye kaldırılmıştı. Yoğun bakım servisinde hipotansiyon, böbrek ve karaciğer yetmezliği ve bunların sonucunda oluşan çoklu organ yetmezliği nedeniyle yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.

Ercan Yazgan Kimdir?

Ercan Yazgan, 4 Nisan 1946 Sinop’ta doğdu. Tuncay Özinel Tiyatrosu, AST gibi topluluklarda çalışan sanatçı, Perihan Abla dizisiyle tanındı. 1963’te sinemada yer aldı. Bizimkiler dizisindeki “Kapıcı Cafer” ve Kaygısızlar dizisindeki “Memnun Kaygısız” tiplemesiyle başarılı bir karakter oyunculuğu sergiledi. Buket Dereoğlu ve Billur Yazgan’ın babasıdır.

 • Nur Subaşı Yaşamını Yitirdi

Zatürre teşhisi konulduktan sonra tedaviye alınan Nur Subaşı’nın (76) vefatını, yıllarca görev yaptığı Devlet Tiyatroları duyurdu. Açıklamada, birçok ünlü yapıma sesiyle katkı sağlayan ve emekliliğin ardından yönetmenlik yapmaya devam eden Subaşı için 12 Mart’ta Üsküdar Tekel Sahnesi’nde tören düzenleneceği belirtildi. Subaşı’nın cenazesi aynı gün Üsküdar Şakirin Camisi’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından kaldırılacak.

Yıldızları seslendirdi

Nur Subaşı tek kanallı dönemde TRT’nin ‘iftira Doğru’ programındaki iftar duasını seslendiriyordu. Çocuklar tarafından ‘Şirinler’ adlı çizgi filmin girişindeki ses olarak bilmen sanatçı, Amerikalı aktör Jack Nicholson’ı da seslendirmişti. Ankara ve İstanbul Devlet Tiyatroları’nda uzun yıllar oyuncu olarak görev yapan Subaşı, birçok yabancı sinema filmine sesiyle katkıda bulunmuştu. Son dönemde de reklam ve belgesellerin değişmez seslendiricilerinden biriydi.

 • ‘Yasak Elma’ 19 Mart’ta Yayında

FOX’un Onur Tuna, Sevda Erginci, Eda Ece, Şevval Sam ve Talat Bulut’un başrollerini paylaştığı, Medyapım imzalı yeni dizisi ‘Yasak Elma’nın yayın tarihi belli oldu. Birbirine çok düşkün ama hayalleri birbirinden tamamen farklı olan iki kardeş Zeynep ve Yıldız’ın hayatı,   sosyetenin kraliçesi Ender’in kocası Halit’ten kurtulmak için Yıldız’a teklif ettiği işle değişecek. ‘Yasak Elma’ ilk bölümüyle 19 Mart Pazartesi 20.00‘de FOX’ta başlıyor.

 • ‘No 309’ 8 Ülkeye Satıldı

FOX’un sevilen romantik komedi dizisi No 309 dünyada izlenmeye devam ediyor. GOLD Film’in yapımcılığını üstlendiği başrollerinde Demet Özdemir, Furkan Palalı, Fatma Toptaş, Sevinç Erbulak ve Sumru Yavrucuk’un yer aldığı dizi Nikaragua, Bulgaristan, Romanya, Arnavutluk, Rusya, Tunus, Angola ve Bolivya’da yayınlanacak.

 • ‘Popstar’ 14 Mart’ta Yayında

Türkiye’de ilk olarak 2003 yılında Kanal D’de yayınlanan, dünya televizyonlarının ilk ve en çok sevilen ses yarışması olan Popstar, yenilenen içeriği ve sürpriz yenilikleri ile Kanal D’de başlıyor. Popstar 2018, canlı yayınla 14 Mart Çarşamba 20.00’de Kanal D’de başlıyor. Popstar 2018’in jüri koltuğunda ise Bülent Ersoy, Armağan Çağlayan, Can Bonomo ve Deniz Seki oturuyor. Büyük orkestrası, itinayla seçilmiş çok kabiliyetli yarışmacıları ve  yıldız jürisiyle adından yine çokça söz ettirecek olan “Popstar 2018”de yarışma heyecanının yanı sıra içeriğe eklenen oyunlar da programa ayrı bir renk katacak. Popstar 2018’de yarışmacılar her türden sevilen şarkıları seslendirirken her hafta bir yarışmacı birinci olarak sürpriz ödüller kazanacak. Ayrıca yine her hafta bir yarışmacı da elenerek programa veda edecek.

 • ‘Mehmed Bir Cihan Fatihi’ 20 Mart’ta Yayında

Kenan İmirzalıoğlu’nun, Osmanlı tarihinin en önemli padişahlarından Fatih Sultan Mehmed’e hayat vereceği Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin yayın tarihi belli oldu. Kanal D ekranlarında yayınlanmaya başlayacak olan Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde Kenan İmirzalıoğlu’nun yanı sıra birçok ünlü isim yer alıyor.

Gürkan Uygun, Büşra Develi, Hazal Filiz Küçükköse, Funda Eryiğit, Sedef Avcı, Ertan Saban, İsmail Demirci, Atsız Karaduman, Burak Tamdoğan, Meral Çetinkaya, Altan Erkekli, İdil Fırat, Toprak Sağlam, Kaan Çakır, Serdar Orçin, Yavuz Sepetçi, Leyla Tanlar, Mert Yazıcıoğlu ve Çetin Tekindor, Mehmed Bir Cihan Fatihi’nde izleyici ile buluşacak. Güçlü oyuncu kadrosu ile adını tarihe sayfalarına altın harflerle yazdırmış bir padişahın zafere giden yol üzerinde yaşadıklarının anlatılacağı Mehmed Bir Cihan Fatihi 20 Mart Salı akşamı saat 20.00’de Kanal D’de yayında.

 • NTV Spor 17 Mart’ta Kapanıyor

Discovery Networks tarafından yapılan açıklamada, 17 Mart Cumartesi günü 22.30’da, DMAX’ın NTV Spor’un yerini alacağı ve Discovery’nin Türkiye pazarında TLC’den sonra şifresiz yayın yapacak ikinci kanalı olacağı duyuruldu. DMAX, erkeklere yönelik yaşam tarzı ve eğlence içerikli ücretsiz yayın yapacak. Discovery Networks Türkiye Başkanı ve Genel Müdürü Lydia Fairfax “DMAX kanalını Türkiye pazarına tanıtmaktan ve kanal portföyümüzü daha da genişletip çeşitlendirmekten ötürü oldukça heyecanlıyız. DMAX zorlu mesleklerden, spor ve arabalara ve en iyi senaryolu içerikleri izleyicilere sunarken aynı zamanda onları eğlendirecek, aydınlatacak ve onlara ilham verecek. İzleyiciler kanalı izlerken çok keyif alacak” dedi.

 • ‘Şahsiyet’ 17 Mart’ta Yayında

Yapımcılığını Ay Yapım’ın, yönetmenliğini Onur Saylak’ın, senaristliğini Hakan Günday’ın; başrollerini ise Haluk Bilginer, Cansu Dere, Metin Akdülger, Şebnem Bozoklu, Necip Memili, Hüseyin Avni Danyal, Müjde Ar, İbrahim Selim ve Fırat Topkorur’un üstlendiği yapımın merakla beklenen ilk bölümü, gelecek hafta izleyicilerle buluşacak. Şahsiyet, ilk bölümüyle 17 Mart Cumartesi 21.00’de Puhutv’de yayında.

 • Fi Dizisi Avrupa’da da Yayınlanacak

Puhutv’nin final yapan fenomen dizisi Fi, Avrupa’ya açılıyor. Yapımcılığını Ay Yapım’ın, yönetmenliğini Mert Baykal’ın üstlendiği; başrollerini Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsür, Berrak Tüzünataç, Büşra Develi ve Osman Sonant’ın paylaştığı yapım, artık Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda ve İsviçre üzerinden de ücretsiz olarak izlenilebilecek. Bu gelişmeyle birlikte Puhutv’nin yeni dizileri ‘Şahsiyet’ ve ‘Dip’in de Türkiye’yle aynı anda Avrupa’da izleyiciyle buluşması bekleniyor.

 • ‘Avlu’ 22 Mart’ta Yayında

Yapımcılığını Limon Film’in üstlendiği, kadrosunda Demet Evgar, Nursel Köse, Ceren Moray, Kenan Ece, Çağdaş Onur Öztürk, Teoman Kumbaracıbaşı, Ayça Damgacı, Şeyla Halis ve Rüçhan Çalışkur’un yer aldığı dizi 22 Mart Perşembe izleyiciyle buluşuyor. ”Avlu” merakla beklenen ilk bölümüyle 22 Mart Perşembe 20.00’de Star TV’de yayında.

 • Müşerref Akay ‘Aziz Dostlar’ Programıyla TRT Müzik’te

Türk Sanat Müziğinin sevilen ismi Müşerref Akay, TRT Müzik kanalında yayınlanacak olan ‘Aziz Dostlar’ isimli programla ekranlara dönecek. Akay, 25 yıl önce yine TRT ekranlarında giydiği ay yıldızlı elbisesinin bir benzeri ile sevenleriyle buluşacak.

İşte, Eyüboğlu’nun bugünkü yazısından o bölüm:

Çeyrek asır sonra TRT’de ay yıldızla

Müşerref Akay’ın üzeri ay yıldızlı bayrağımızın rengindeki kıyafetle ilk kez TRT ekranına çıkıp ‘Türkiyem Türkiyem Cennetim’ şarkısını söylemesinin üzerinden çeyrek asır geçti. Akay, 25 yıl sonra Bursalı modacı Fatma Bağçivan’ın hazırladığı benzer bir kıyafetle yeniden TRT ekranında olacak… 15 Mart’tan itibaren her perşembe akşamı ‘Aziz Dostlar’ programıyla TRT Müzik izleyicilerine “Merhaba” diyecek Akay, ilk programın çekimlerinde ay yıldızlı yeni kıyafetiyle geçti kameraların karşısına. Her hafta Azerbaycan’dan ünlü bir sanatçıyı ağırlayacak sanatçının ilk konuğu ‘Azerbaycan’ın Tarkan’ı’ Faik Agayev oldu. Konuk edeceği sanatçılarla Türk ve Azeri şarkıları söylemenin birkaç yıldır üzerinde çalıştığı hayalindeki proje olduğunu açıklayan Akay, “Azerbaycan, 10 yıldır en çok konser verdiğim, yılda bir ay kaldığım kardeş ülke. Azeri dostlarımı ağırlayıp, birlikte şarkı söyleyeceğiz” dedi.

 • TRT 1’den Yeni Mini Dizi: ”Elli Kelimelik Mektuplar”

Son sezonlarda mini dizilerle yoğunlaşan TRT1’den yeni bir dizi geliyor. Yapımcılığını Mavi Film’in üstleneceği, yönetmenliğini Kudret Sabancı’nın yapacağı dizinin kadrosunda ise Fulya Zenginer, Ahmet Saraçoğlu ve Levent Ülgen yer alıyor. 5 bölüm olarak planlanan dizinin cast çalışmaları ise devam ediyor. ”Elli Kelimelik Mektuplar” yakında TRT1’de yayında.

Yeni Yayınlar

 • ‘Gelinim Mutfakta’ 12 Mart’ta Kanal D’de yayında (Yarışma)

Yayını Değişen-Durdurulan Yayınlar

 • ‘Kalbimdeki Deniz’ final bölümü 12 Mart’ta FOX’ta yayında (Yerli dizi)
 • Nilay Duru, FOX’ta yayınlanan ‘Bizim Mahalle’ dizisinin kadrosundan senaryo gereği ayrıldı.
 • Kanal D’de yayınlanan ‘Hıçkırık’ dizisi sona erdi.
 • Kanal D’de 5 Mart pazartesi günü yayınlanması planlanan “Dobra Dobra” başlamadan bitti.
 • TRT 1’de yayınlanan’ Alija’ dizisi sona erdi.
 • Songül Öden, TRT 1’de yayınlanan ‘Payitaht Abdülhamid’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.
 • Engin Öztürk, TRT 1’de yayınlanan ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisi kadrosuna dâhil oldu.
 • TV 8’de yayınlanan ’Survivor 2018’ artık haftanın altı günü ekranlarda olacak. Elemenin olduğu bölüm ise artık salı akşamları yerine pazartesi yayınlanacak.
 • Timur Acar, Star TV’de yayınlanan ‘Söz’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.
 • Hakan Örge, ATV’de yayınlanan ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ dizisi kadrosundan senaryo gereği ayrıldı.
 • Show TV’de daha önce Çarşamba akşamları yayınlanan ‘Güldür Güldür Show’ 13 Mart’tan itibaren Salı akşamları yayında.

Medya Dünyasında Görev Değişiklikleri

Görsel Basında Görev Değişiklikleri

 • Doğan TV Kurumsal İletişim ve Pazarlama Direktörü olarak görev yapan Berna Kürekçi Şendir, görevinden ayrıldı. Şendir’in görevinden ayrılmasının ardından, Kurumsal İletişim ve Pazarlama Bölümü mevcut sorumluluklarının yanı sıra Tankut Karahan’a bağlandı.
 • Show TV’nin Ankara Bürosu’nda 12 yıldır görev yapan kameraman Bülent Kördemirci  kameraman Arif Altakhan yönetim ile yaşadıkları kriz sonucu kanalla yolları ayırdılar.
 • Show TV Ankara Haber Müdürü Savaş Kerimoğlu ile kanalın yolları ayrıldı.
 • Magazin yazarı Sema Denker, Kanal D’nin gündüz kuşağında Özge Ulusoy’un sunumuyla ekrana gelen “Magazin D” programının haber müdürü oldu.

Yazılı Basın

 • Murat Sabuncu Ve Ahmet Şık’a Tahliye

Cumhuriyet Gazetesi davasında duruşma savcısı Hacı Hasan Bölükbaşı, Ahmet Şık, Murat Sabuncu ve Akın Atalay’ın da aralarında bulunduğu 4 tutuklu sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti. Sanık avukatlarının tahliyeye ilişkin talebinin ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti tutuklu sanıklar; Ahmet Şık ve Murat Sabuncu’nun tahliye edilmesine Akın Atalay ile Ahmet Kemal Aydoğdu’nun ise tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

 • TMSF, 5 Medya Kuruluşunun Varlıklarını Satışa Çıkardı

TMSF’nin internet sitesinde yer alan satış ilanına göre, Jin Haber  Ajansı, Azadiyat Welat Gazetesi, Patnos FM, Bugün TV Ankara Şubesi ve Cihan Haber  Ajansı’nın makine, teçhizat ve demirbaşları teklif alma yöntemiyle satışa  sunuldu. 5 medya kuruluşunun varlıkları toplam 954 bin 422 lira muhammen  bedelle satışa çıkarıldı. Söz konusu varlıklar, 9 Mart mesai bitimine kadar alınacak tekliflerin  değerlendirilmesi sonucunda satılacak. Birden fazla teklif verilen varlıklar için  teklif sahipleri arasında 13 Mart’ta açık artırma yapılacak. Bu arada, bazı basın yayın kuruluşlarından TMSF’ye devredilen 6 araç  da 1 milyon 138 bin 500 lira toplam muhammen bedelle satışa çıkarıldı.

 • Aydoğan Kariş Yaşamını Yitirdi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Sürekli Basın Kartı sahibi, Aydoğan Kariş 8 Mart 2018 Perşembe günü vefat etti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Aydoğan Kariş’in ölümüyle ilgili yayınladığı mesajda “Değerli üyemiz Aydoğan Kariş’i kaybettik. Mesleğine uzun yıllar başarıyla hizmet veren Aydoğan Kariş’i sevgi ve saygıyla anıyoruz. Aydoğan Kariş’in ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz” dedi.

Aydoğan Kariş Kimdir?

1949 yılında Edirne’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. Mesleğe 1974 yılında Ayrıntılı Haber gazetesinde başladı. Daha sonra Günaydın ve Sabah gazetelerinde çalıştı. Evli, bir çocuk babasıydı.

 

nar-ajans-tarafından1

About Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.