Haftalık Medya Haberleri (27 Kasım – 3 Aralık 2017)

Televizyon Haberleri

 • Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği’nde Yeni Dönem

1978 yılında kurulan Radyo televizyon Gazetecileri Derneği’nin (RTGD) Genel Kurulu yapıldı. ATV Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı Genel Başkanlığa seçildi. Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği’nin (RTGD) ilk kadın Başkanı olan Deniz Güçer 3 yıldır bu görevi yürütüyordu. Bursalı’nın seçilmesiyle Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği’nde kadın başkan geleneği de devam etmiş oldu. Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği’nde yeni yönetimde kadın ağırlığı dikkat çekti. Bursalı ile birlikte 4 kadın gazetecinin yer aldığı Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği, böylece bir ilke de imza attı.

Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği’nin yeni yönetimi şu isimlerden oluştu:

Başkan Şebnem Bursalı (ATV Ankara Temsilcisi)

Başkan vekili Deniz Güçer (Gazeteci)

Başkan Vekili Erkan Durdu (TRT Genel Müdür Yardımcısı)

Genel Sekreter Hande Fırat (Hürriyet Ankara Temsilcisi)

Başkan Yardımcısı Ali Can Türkoğlu (Ciner Grubu Ankara Temsilcisi)

Başkan Yardımcısı Müge Dilek (Beyaz TV Program Md. Beyaz Gazete GYY)

Yönetim Kurulu Üyeleri: Ercan Gürses (Reuters Ajansı Parlamento Muhabiri)

Melik Yiğitel (Kanal 24 Ankara Temsilcisi) Zafer Şahin (Takvim Ankara Temsilcisi)

Denetim Kurulu Başkanı Ferda Yıldırım

 

 • Kara Sevda, Uluslararası Emmy Ödülleri’nde Ödül Olan İlk Türk Dizisi Oldu

Ay Yapım yapımcılığında gerçekleşen, Star TV’de ve dünyada 60’ı aşkın ülkede yayınlanan Kara Sevda, bir ilki gerçekleştirdi. Dünya televizyon sektörünün en prestijli organizasyonlarından Uluslararası Emmy Ödülleri’nde “En İyi Dizi” (Telenovela) ödülüne layık görülen Kara Sevda, böylece bu ödülü Türkiye’ye kazandıran ilk yapım oldu. Türkiye’de ve dünyada 60’dan fazla ülkede milyonlarca izleyicinin iki sezon boyunca soluksuz takip ettiği Kara Sevda, 45. Uluslararası Emmy Ödülleri’nde “Telenovela” kategorisinde En İyi Yapım seçildi.

 • Hasibe Eren ‘Jet Sosyete’ Dizisi Kadrosunda

Senaryosunu Gülse Birsel’in kaleme alacağı, yönetmenliğini Hakan Algül’ün, yapımcılığını BKM’nin üstleneceği; başrollerini Çağlar Çorumlu, Cengiz Bozkurt, Derya Karadaş, Sarp Apak, Ecem Uzun ve Bartu Küçükçağlayan’ın paylaşacağı yapımın kadrosuna Birsel’le daha önce ‘Avrupa Yakası’ ve ‘Yalan Dünya’da da çalışmış olan Hasibe Eren dâhil oldu. 60-70 dakikalık bölümlerden oluşacak Jet Sosyete’nin ilk bölümü Şubat ayında izleyiciyle buluşacak.

 • ‘Komşular’ Dizisi Sona Eriyor

Fox’ta 6 Kasım’dan itibaren yayınlanmaya başlayan ‘Komşular’ dizisi ekranlara veda ediyor. No 9 Yapım’ın Zehra Çelenk imzasıyla Türkiye’ye uyarladığı günlük dizi, reyting canavarına yenik düştü. Canan Evcimen ve Özdemir Göksel Aydın’ın yönettiği ‘Komşular’da Gizem Altunay, Mustafa Barış Koçkar, Arda Esen ve Sema Şimşek’e, Mehmet Uslu, Zafer Esen Demircan, Kaan Yalçın, Kevork Türker ve Serap Önder gibi isimler eşlik ediyordu. Dizinin geçen günlerde düşük reytinglerine çözüm bulmak için başrol kadın oyuncusunda değişikliğe gitme kararı alınmıştı. Ancak son gelen habere göre 6 Kasım’dan itibaren görücüye çıkan dizi, ekran yolculuğunu noktalayacak.

 • FOX’tan Yeni Film: ‘Eski Köye Yeni Adet’

Yapımcılığını Juli Sanat’ın, yönetmenliğini ve senaryosunu Ferit Karahan ile Gülistan Acet’in üstlendiği ‘Eski Köye Yeni Adet’ isimli filmin çekimleri tamamlandı. FOX için çekilen filmin oyuncu kadrosunda Bülent Emrah Parlak, Burcu Gönder Parlak, Haki Biçici, Meltem Yılmazkaya, Nail Kırmızıgül, Füsun Demirel, Osman Akça ve Gülhan Tekin gibi başarılı isimler yer alıyor. Filmin görüntü yönetmenliğini Eyüp Boz yaparken, sanat yönetmenliğini ise Gamze Yılmaz üstlendi. ‘Eski Köye Yeni Adet’ yakında FOX’ta.

 • Sony Channel Risk Almadı

RTÜK’ten gelen tarihi ceza sonrası format değiştiren “Hande Ataizi’yle” isimli program, Sony Channel yöneticileri tarafından yayınlanan kaldırıldı. Konuyla ilgili Posta gazetesinde bir yazı kaleme alan televizyon eleştirmeni Mesut Yar, “Ekran yöneticileri risk almayıp programı yayından kaldırdılar” ifadelerine yer verdi.

 • Kanal D’den Günlük Dizi Atağı

Kerime Nadir’in aynı adlı ölümsüz eserinden uyarlanan Hıçkırık, yakında hafta içi her gün Kanal D ekranında izleyicisi ile bulaşacak. Başrollerini Sezgi Sena Akay, Barış Arda Hacıoğlu, Selçuk Özer ve Nurseli İdiz’in paylaştıkları dizinin yönetmenliğini Fırat Gürsoy, senaryosunu ise Redife Zerener ve Gökhan Korkusuz kaleme alıyor.

Yeni Yayınlar

 • ‘Kızlarım İçin’ 27 Kasım’da Kanal D’de yayında (Yerli dizi)
 • ‘Üç İnsan’ 4 Aralık’ta Ulusal Kanal’da yayında (Yarışma)

Yayını Değişen-Durdurulan Yayınlar

 • FOX’ta yayınlanan ‘Kayıtdışı’ dizisi sona erdi.
 • FOX’ta yayınlanan ‘Nerdesin Birader’ dizisi sona erdi.
 • Kanal D’de yayınlanan ‘Ver Elini Aşk’ dizisi sona erdi.
 • Yasemin Allen, PuhuTV’de yayınlanan ‘Çi’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.
 • Ogün Kaptanoğlu, TRT 1’de yayınlanan ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.

Medya Dünyasında Görev Değişiklikleri

Görsel Basında Görev Değişiklikleri

 • Doğan Medya Grubu, CNN Türk ve Kanal D eski Genel Müdürü Barış Tünay’la yolları ayırdı.

Yazılı Basın

 • TGC 2017 Sedat Simavi Ödülleri’nin Sahipleri Belli Oldu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 2017 Sedat Simavi Ödülleri’ne değer görülen gazeteci, karikatürist, edebiyat, spor ve bilim insanlarına verilecek ödüller açıklandı. 11 Aralık 1953’de yaşamını yitiren TGC kurucu Başkanı Sedat Simavi adına 41 yıldan bu yana sürdürülen ödüller; gazetecilik, televizyon, radyo, karikatür, edebiyat, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri ve spor alanlarında veriliyor. Ödül Töreni’nin tarihi ve yeri daha sonra paylaşılacak.

2017 Sedat Simavi Ödülleri’ne değer görülen isimler şöyle:

1- GAZETECİLİK ÖDÜLÜ:

Aykut KÜÇÜKKAYA

Cumhuriyet Gazetesi’nde 29 Haziran–14 Ağustos 2017 tarihleri arasında yayınlanan “İSPARK’ta Fiş Vurgunu” başlıklı seri haberleri nedeniyle.

2- TELEVİZYON ÖDÜLÜ:

Haber:

Mustafa SOYBAŞ – Gülşah İNCE BİRSEN

Fox TV’de 25 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanan “Cumhurbaşkanı’na Şarjörsüz Güvenlik Önlemi” adlı haberleri nedeniyle.

Belgesel:

Neşe SARISOY KARATAY

TRT Televizyonu Belgesel Kanalında 26 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan “Halil İnalcık Yüzyıllık Çınar” adlı belgesel programı nedeniyle.

3- RADYO ÖDÜLÜ:

Seçici Kurul, yarışmaya başvuran eserler içerisinde bu yıl yönetmelik şartlarına uygun ödüle değer bir eser olmadığına karar verdi.

4- KARİKATÜR ÖDÜLÜ:

Emre ULAŞ

Yeniçağ Gazetesi’nde yayınlanan “Cilalı Taş Devri” isimli köşesinde çizdiği karikatürleri nedeniyle.

5- EDEBİYAT ÖDÜLÜ:

Cevat ÇAPAN

“Son Duraktan Bir Önce” adlı şiir kitabı nedeniyle.

6- SOSYAL BİLİMLER ÖDÜLÜ:

Prof. Dr. Gülay GÜNLÜK ŞENESEN – Yrd. Doç. Dr. Yelda YÜCEL – Doç. Dr. Ayşegül YAKAR ÖNAL – Doç. Dr. Nuray ERGÜNEŞ – Doç. Dr. Burcu YAKUT ÇAKAR

“Kadınsız Kentler; Toplumsal Cinsiyet Açısından Belediyelerin Politika ve Bütçeleri” adlı eserleri nedeniyle.

7- FEN BİLİMLERİ ÖDÜLÜ:

Doç. Dr. Hâldun SEVİNÇLİ

“Grup-VA Elementlerinin Altıgen Örgülerinde Kuartik Dispersiyon, Güçlü Tekillik, Manyetik Kararsızlık ve Benzersiz Termoelektrik Özellikler” adlı eseri nedeniyle.

8- SAĞLIK BİLİMLERİ ÖDÜLÜ:

Prof. Dr. Vasıf HASIRCI

“Daha İyi Polimerik İmplantlar İçin Mikro ve Nano-Düzeyde Değiştirilmiş Yüzeyler” başlıklı çalışması nedeniyle.

9- SPOR ÖDÜLÜ:

Ramil GULİYEV

“Atletizmde (erkekler 200 metrede) Dünya Şampiyonu” olması nedeniyle.

 • Cafer Yarkent Yaşamını Yitirdi

Türk Medyasına birçok öğrenci yetiştiren, uzun yıllar Yeni Asır, Sabah, Hürriyet, Star, Vatan gazetelerinin yazı işleri müdürlüğü ve yayın yönetmeni danışmanlığını yapan Türk Basınının duayenlerinden Cafer Yarkent hayatını kaybetti. Yarkent, Türkiye’de bilgisayarlı gazeteciliği başlatıp, basında daktiloyu kaldırtıp bir devrime imza atan isim olmuştu. Emekli olduktan sonra Foça’da yaşamaya devam eden 68 yaşındaki Yarkent bir süredir karaciğer rahatsızlığı nedeniyle İzmir’deki bir hastanede tedavi görüyordu.

 

nar-ajans-tarafindan1

 

About Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.