Haftalık Medya Haberleri (26 Şubat – 04 Mart 2018)

Televizyon Haberleri

 • Sanayinin Devleri Dizilerde Kadının Yerini Güçlendirecek

Sanayinin devleri TV dizilerine el atıyor. Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) dizilerde kadının toplumsal cinsiyet eşitliğine uygun şekilde konumlanmasını desteklemek amacıyla, ‘TV Dizilerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ projesi başlattı. Proje, yarın bir toplantıyla kamuoyuna tanıtılacak. Projenin amacına yönelik yapılan bilgilendirmede, Koç Holding’in ana destekçi olduğu projede Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyeleri tarafından ‘TV Dizilerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği-Mevcut Durum Araştırması’ hazırlandığı belirtildi.

Çalıştayda da Ele Alındı

Konunun, sektörün paydaşları olarak reklamverenler, yapımcılar, senaristler, yönetmenler ve oyuncuların katılımıyla düzenlenen bir çalıştayda da ele alındığı belirtilen bilgilendirmede, “Kadın-erkek eşitliğini, sürdürülebilir kalkınmanın vazgeçilmez bir unsuru olarak görüyoruz” denildi.

Projede hangi şirketler yer alıyor?

Söz konusu projede Koç Holding ana destekçi; Anadolu Holding, ARGE Danışmanlık, BASF Türkiye, Borusan Holding, BSH Ev Aletleri, FİBA Holding, Güvensan, İstanbul Kültür Üniversitesi, Mogul Tekstil, Schneider Electric Türkiye, Siemens Türkiye, Tat Gıda, Vodafone Türkiye ve WYG Türkiye yer alacak.

 • Ahmet Kural Ve Murat Cemcir’den Yeni Dizi

Yeni filmleri Ailecek Şaşkınız Cuma günü vizyona giren sevilen ikili Ahmet Kural ve Murat Cemcir’den Yeni Dizi. Milliyet Gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu bugünkü yazısında Selçuk Aydemir’in yeni sezon için yeni bir dizi senaryosu yazmaya başladığını yazdı. Daha önceki dizileri Limon Film ve NTC Medya imzalı olan Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in yeni dizilerinin yapımcısı Çalgı Çengi İkimiz ve Ailecek Şaşkınız filmlerinin yapımcısı ve kendi şirketleri olan TR 40 33 Productions olacak.

 • Süreç Film’den Yeni Dizi: ”Meleklerin Aşkı”

Bu sezon hazırladığı iki diziyle umduğunu bulamayan Süreç Film’den yepyeni bir dizi geliyor. ‘Klavye Delikanlıları’ ve ‘Kızlarım İçin’ dizilerinin finalinin ardından yapım yeni bir dizi için hazırlıklara başladı. ‘Aşk Yeniden’ gibi başarılı romantik komedi dizisini yazıp yöneten Ersoy Güler’in imzasıyla ekranlara gelecek dizi Show TV’de izleyiciyle buluşacak.

 • TRT Haber’de Yayınlanan ‘Bir Fikrin Mi Var Türkiye’ Yeniden Başlıyor

27 Ağustos 2017’de Filiz Aker tarafından öldürülen Vatan Şaşmaz’ın sunduğu, TRT Haber’de yayınlanan ‘Bir Fikrin mi Var Türkiye’ programının yeni sunucusu belli oldu. Geçen sezon Vatan Şaşmaz’ın sunduğu programı yeni sezonda Bekir Aksoy sunacak.

 • FOX Dizileri Dünyayı Dolaşıyor

Geçtiğimiz Ekim ayında Malezya’ya satılan ‘Rüzgârın Kalbi’ dizisi şimdi de uyarlamasıyla beraber izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Türkiye’de yapımcılığını Filmevi’nin, yönetmenliğini Filiz Gülmez Pakman’ın üstlendiği ‘Rüzgârın Kalbi’nin başrollerini Burak Serdar Şanal ve Deniz Baysal paylaşıyordu. Malezya’da RTM kanalının yayınlayacağı uyarlama, ‘Degup Cinta’ adıyla ekrana gelecek. Prodüksiyonuna başlanan dizi için hazırlıklar son hız devam ediyor.

Güney Afrika da FOX dizisi izliyor

FOX’ta büyük başarıya imza atmış; Kalbimdeki Deniz, Rüzgârın Kalbi, Çoban Yıldızı ve Sen Benimsin dizileri Güney Afrika’da yayınlanmaya hazırlanıyor. İngilizce dublajlı yayınlanacak olan diziler çok yakında Güney Afrika’da da izlenebilecek.

 • ‘Kalbimdeki Deniz’ 12 Mart’ta Sona Eriyor

Milliyet gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu, başrollerini Kutsi ve Özge Özberk’in paylaştıkları FOX’un sevilen dizisi Kalbimdeki Deniz’in 60’ıncı bölümüyle ekranlara veda edeceğini köşesinden duyurdu. Cumartesi akşamları yayınlanan dizi, gün değiştirip Pazartesi akşamına alınmıştı.

İşte, Eyüboğlu’nun bugünkü yazısından “‘Kalbimdeki Deniz’ 12 Mart’ta bitecek” başlıklı o bölüm:

Bir sevilen dizi daha ekrana veda ediyor. Kutsi ve Özge Özberk’in başrollerini paylaştığı ‘Kalbimdeki Deniz’, cumartesi akşamları FOX’ta yayınlanıyor ve kanala iyi reyting getiriyordu. Bu sezon reytingi eskisi gibi olmayan diziyi kanal, pazartesi akşamına kaydırıp, yerine, ‘Adı Zehra’yı koydu.  Show TV’nin ‘Çukur’, Star TV’nin ‘Söz’le reyting pastasının büyük dilimlerini kaptığı pazartesi akşamında şayet ‘Kalbimdeki Deniz’, cumartesi akşamındaki performansını gösterse, ömrü uzayacaktı. Ancak dizi yeni gününde Total’de 3.21, AB’de 2.56 reyting alınca ‘final’ göründü. Pastel Film’in yapımı, 12 Mart akşamı yayınlanacak 60’ncı bölümle ekrana veda edecek.

 • ‘Dobra Dobra’ 5 Mart’ta Yayında

TV ekranlarında ilgiyle takip edilen magazin programlarına bir yenisi daha ekleniyor. Kanal D’de yeni bir magazin programı başlıyor. Hafta içi her gün yayınlanacak programı sahne dünyasının en başarılı isimlerinden biri olan Cenk Eren ile deneyimli magazinci Sema Denker sunacak. 5 Mart’tan itibaren hafta içi her gün saat 11.00 ile 13.00 arasında yayınlanması planlanan programın ismi ise Dobra Dobra…

 • ‘Popstar 2018’ 14 Mart’ta Yayında

Popstar yarışması beş yıllık bir aranın ardından yeniden başlıyor. Jüri üyeleri Bülent Ersoy, Armağan Çağlayan, Deniz Seki ve Can Bonomo, İstanbul elemelerinde bir araya geldi. Türk televizyon tarihinin sevilen şarkı yarışmalarından Popstar, 14 Mart’ta Kanal D’de seyircisiyle buluşacak. Akgün Otel’de gerçekleşen İstanbul elemelerinde 16 saat boyunca adayları dinleyen Bülent Ersoy, Armağan Çağlayan, Deniz Seki ve Can Bonomo, daha sonra gazetecilerle sohbet etti. “Her şey tatlı başlasın” diyen sanatçılar, birlikte pasta kesti. ‘Popstar’a 15 yıl önce, 2003’te başlamıştık” diyen Seki, “Herkes çok profesyonel. Reytingimiz bol olur inşallah” şeklinde konuştu. Kafasındaki bigudilerle dikkat çeken Ersoy, “Deli saraylı oldum” sözleriyle arkadaşlarını güldürdü. Can Bonomo ise “Bu jürinin bir parçası olmak benim için büyük şans” açıklamasını yaptı. Programın sunuculuğunu Osmantan Erkır üstleniyor.

Yayını Değişen-Durdurulan Yayınlar

 • Kanal D’de yayınlanan ‘Meryem’ dizisi sona erdi.
 • Kanal D’de yayınlanan ‘Kızlarım İçin’ dizisi sona erdi.
 • Kanal D’de yayınlanan ‘Sosyetik Ev Hanımları’ sona erdi.
 • Show TV’de yayınlanan ‘Yuvamdaki Düşman’ dizisi sona erdi.
 • Derya Artamel, ATV’de yayınlanan ‘Aşk ve Mavi” dizisin kadrosundan senaryo gereği ayrıldı.
 • Caner Kurtaran, FOX’ta yayınlanan ‘Kalbimdeki Deniz’ dizisi kadrosundan ayrıldı.
 • Öykü Çelik, FOX’ta yayınlanan ‘Savaşçı’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.
 • İpek Tuzcuoğlu, ATV’de yayınlanan ‘Aşk ve Mavi’ dizisi kadrosundan ayrıldı.
 • Sinem Uslu ve Hasan Küçükçetin’in ardından Engin Öztürk ve Burak Dakak TRT 1’de yayınlanan ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.
 • Ruhi Sarı, Star TV’de yayınlanan ‘Söz’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.

Yeni Yayınlar

 • ‘Savunma Hattı’ 27 Şubat’ta TVNet’te yayında (Haber)
 • ‘Börü’ Star TV’de 28 Şubat’ta yayında (Yerli dizi)
 • ‘Dobra Dobra’ 5 Mart’ta Kanal D’de yayında (Magazin)

Medya Dünyasında Görev Değişiklikleri

Görsel Basında Görev Değişiklikleri

 

 • Akit TV’deki sözleri nedeniyle büyük tepki çeken Ahmet Keser, istifa etti.
 • Show Haber’in polis muhabiri Serhat Alattinoğlu kanal ile yollarını ayırdı.
 • Show Haber’le yolları ayrılan Barış Kaya, FOX Haber’in Ankara muhabiri oldu.
 • Doğuş Yayın Grubu’nun 21 yıldır Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdüren Erman Yerdelen görevinden ayrılırken, boşalan Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Aclan Acar getirildi.

Yazılı Basında Görev Değişiklikleri

 • Cumhuriyet gazetesinde eğitim muhabiri olarak çalışan TGS İşyeri Temsilcisi Deniz Ülküten’in görevine “görülen lüzum üzerine” açıklamasıyla son verildi. Gazete yönetimi ayrıca TGS İstanbul Şube Başkanlığı’nı yürüten Cumhuriyet muhabiri Ali Açar’ı da 40 gün süreyle izne çıkardı.
 • Muhabir Barış Acarlı, Vatan Gazetesi ile yollarını ayırdı.

İşitsel Basında Görev Değişiklikleri

 • Best Medya bünyesinde yer alan Baba Radyo’nun programcısı Umut Kuzkaya görevinden ayrıldığını
  açıkladı.

 

nar-ajans-tarafından1

 

About Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.