Haftalık Medya Haberleri (26 Mart – 1 Nisan 2018)

Televizyon Haberleri

 • ‘Bir Mucize Olsun’ 6 Nisan’da Yayında

FOX’un Pastel Film imzalı yeni dizisi ‘Bir Mucize Olsun’, 6 Nisan Cuma 20.00’de ekran macerasına başlıyor. Furkan Palalı, Su Kutlu, Cihan Ünal, Ahu Sungur, Ayşegül Günay, Meral Çetinkaya, Murat Daltaban,  Bala Atabek, Anıl İlter, Rıdvan Aybars Düzey, Dilhan Aras, Elif Gizem Aykul, Oral Özer, Rozet Hubeş, Funda Eskioğlu, Tahsin Lale, Bulut Akkale, Cansu Kurgun, Sekvan Serinkaya, Fahri Öztezcan, Binnaz Ekren, Elif Akdemir, Halil Demir, Poyraz Saygılı, Anıl Yıldız, Ebru Emre’nin yer aldığı ‘Bir Mucize Olsun’ dizisi 6 Nisan’da Fox ekranlarında izleyiciyle buluşacak.

 • FOX Ve Bizim Hikâye’den ‘El Ver, Hayata Atılsın’ Projesi

FOX, Bizim Hikâye dizisinin konusundan ilham alarak ‘El Ver, Hayata Atılsın’ sosyal sorumluluk projesini başlattı. Projeye ismini de veren ‘El Ver, Hayata Atılsın’ sloganıyla duyurulan proje ile Koruncuk Vakfı’nın desteği ile büyüyen korunma ihtiyacındaki çocukların korunma desteği sona erdikten sonra, hayata güvenle atılmaları için onlara yuva olacak evlerin inşa edilmesi hedefleniyor. Proje sonunda yapılacak bu evler ile, koruma altında büyüyen çocuklara, koruma süreleri bittikten sonra hayata atılıp, kendi ayakları üzerinde durabilecek duruma gelene kadar destek verilmesi planlanıyor. Hazal Kaya ve Burak Deniz’in yüzü olduğu kampanya, dün akşam yayınlanan tanıtım filmiyle başlatıldı. Yönetmenliğini Murad Küçük’ün, prodüksiyonunu İFP/Sadık Ekinci’nin, saç-makyajını Zamir Kabak’ın üstlendiği, afiş fotoğraflarını ise Mehmet Turgut’un gönüllü olarak çektiği reklam filmi, izleyicilerin beğenisini kazandı ve sosyal medyada büyük ilgi görüyor. Selçuk Yöntem’in seslendirdiği kampanyada SMS yoluyla toplanan bağışlar, çocuklara yuva olarak geri dönecek. Çünkü geleceğe umutla bakmak her çocuğun hakkı.

 • Kanal D’den Yeni Dizi: ”Kocamın Metresi”

Bu sezon Şevkat Yerimdar, Avlu, Savaşçı dizilerini hazırlayan Limon Film’den Kanal D’ye yeni bir dizi geliyor. Yeni sezona Barış Falay’lı ‘Oğlum’ dizisini hazırlayacak Limon Film, yaz ayları için Kanal D’ye ”Kocamın Metresi” dizisini hazırlayacak. Nisan’da çekimlerine başlanması beklenen dizinin yönetmenliğini Osman Taşçı yapacak. ”Kocamın Metresi” yakında Kanal D’de yayında.

 • Puhutv’den ‘Gençlik’ Dizisi Geliyor

PuhuTV’den yepyeni bir gençlik dizisi geleceği ile ilgili detaylar belli olmaya başladı. 4N1K yazarı Büşra Yılmaz’ın kitabından uyarlanacak ”Külahta Erimiş Dolunay” Fabrika Yapım’ın yapımcılığıyla ekranlara gelecek. Yönetmenliğini Romantik Komedi filmi, Siyah İnci, Evlat Kokusu, Evli ve Öfkeli gibi dizilere imza atan Erol Özlevi’nin yapacağı dizi 13 bölüm olacak. Çekimlerine önümüzdeki günlerde başlanılması beklenen dizinin başrollerinde Ali Burak Ceylan ile Uğur Kurul yer alıyor. Hatırlanacağı üzere Büşra Yılmaz’ın ”4N1K” kitabı film olarak karşımıza çıkmıştı. Yakında 2. filmiyle izleyici ile buluşacak olan yapım yazın da FOX’ta dizi olarak ekranlara gelecek.  ”Külahta Erimiş Dolunay” dizisi ise Büşra Yılmaz’ın kitabından uyarlanacak ikinci dizi olacak.

 • ‘Servet’ Dizisine İki Transfer

Usta oyuncular Arsen Gürzap ve Ali Sürmeli yakında Show TV’de ekrana gelecek Servet dizisinde buluştu. Ali Sürmeli, Fettah ailesinin lideri Kudret Fettah karakterine hayat verirken, eşi Belkıs Fettah karakterini Arsen Gürzap canlandıracak. Fettah Holding’in sahibi Kudret Fettah’ın (Ali Sürmeli) dengeleri değiştireceği Servet’te Ferah (Bahar Şahin) ve Can’ın (Yusuf Çim) zorlu sınavı ekrana gelecek. Yapımını Ortaks Yapım’ın gerçekleştirdiği, yapımcılığını Müge Turalı Pak, Melda Perahya Yalçın ve Mehmetcan Yüksel’in üstlendiği, proje tasarımını Birsel Çıkıncı’nın yaptığı ve senaryosunu Murat Boyacıoğlu’nun yazdığı dizinin yönetmen koltuğunda ise Emir Khalilzadeh oturuyor. Genç jenerasyonun gözde oyuncularından Yusuf Çim ve Bahar Şahin’in başrollerini paylaştığı dizide Ali Sürmeli, Arsen Gürzap, Tülay Günal, Kanbolat Görkem Arslan, Baran Bölükbaşı, Cemre Gümeli, Alicia Kapudağ, Barış Yalçın, Bora Cengiz, Evren Duyal, Bekir Çiçekdemir, Deniz Atam, Ahmet Kaynak, Kadim Yaşar, Selahattin Töz, Miray Akay gibi güçlü isimler de yer alıyor.

Yeni Yayınlar

 • ‘Avlu’ 29 Mart’ta Star TV’de yayında (Yerli dizi)
 • ‘Ruhun Doysun’ 30 Mart’ta NTV’de yayında (Mutfak)
 • ‘Dip’ 30 Mart’ta Puhutv’de yayında (Yerli dizi)
 • ‘Masum Değiliz’ 31 Mart’ta ATV’de yayında (Yerli dizi)
 • ‘İnsanlık Suçu’ 31 Mart’ta Kanal D’de yayında (Yerli dizi)
 • ‘İyi Fikir’ 2 Nisan’da TRT 1’de yayında (Ev ekonomisi, çocuk bakımı)
 • ‘Misafirim Var’ 2 Nisan’da TRT 1’de yayında (Yemek)

Yayını Değişen-Durdurulan Yayınlar

 • ‘Şevkat Yerimdar’ sezon finali 30 Mart’ta FOX’ta yayında.
 • İpek Tuzcuoğlu, ATV’de yayınlanan ‘Aşk ve Mavi’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.
 • Mehmet Atay, Kanal D’de yayınlanan ‘Mehmed Bir Cihan Fatihi’ dizisi kadrosuna dâhil oldu.
 • Tuna Orhan, ATV’de yayınlanan ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ dizisi kadrosundan senaryo gereği ayrıldı.
 • Başak Parlak, FOX’ta yayınlanan ‘Şevkat Yerimdar’ dizisinin kadrosundan ayrıldı.
 • Mine Kılıç ve Dilan Telkök, ATV’de yayınlanan ‘8. Gün’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.

Medya Dünyasında Görev Değişiklikleri

Görsel Basında Görev Değişiklikleri

 • Show TV Dış Haber’de 5 yıla yakın süredir editör olarak görev yapan Soydan Menekşe’nin kanalla yolları ayrıldı.

Yazılı Basında Görev Değişiklikleri

 • Hürriyet yazarı Melis Alphan, Hürriyet gazetesi ile yollarını ayırdığını duyurdu.

Yazılı Basın

 • TGC Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Açıklandı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği 2017 Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ni kazananlar belli oldu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu 2017 Nezih Demirkent Özel Ödülü’nün Hürriyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Jale Özgentürk’e verilmesini kararlaştırdı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Töreni’nin yeri ve zamanı daha sonra açıklanacak.

İşte ödül kazananlar…

HABER:

 1. a) Siyasal: Nurettin Kurt Hürriyet Gazetesi’nde 22 Haziran 2017 tarihinde yayınlanan “Tank Değil Ben Çarptım” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu.
 2. b) Ekonomi: Burak Coşan Hürriyet Gazetesi’nde 20 Mart 2017 tarihinde yayınlanan “Ekmeğimizle Oynuyorlar” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu
 3. c) Haber Toplum: Zehra Özdilek Cumhuriyet Gazetesi’nde 3 Haziran 2017 tarihinde yayınlanan “OHAL İstismarı” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu
 4. d) Eğitim: Yusuf Doğan Habertürk Gazetesi’nde 23 Mart 2017 tarihinde yayınlanan “Tez Pazarı’nda Kapı 3 Bin TL’den Açılıyor” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu
 5. e) Sağlık: Mesude Erşan Hürriyet Gazetesi’nde 17 Haziran 2017 tarihinde yayınlanan “Verem Turistleri” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu.
 6. f) Kültür-Sanat-Magazin: Ömer Erbil Hürriyet Gazetesi’nde 13 Ekim 2017 tarihinde yayınlanan “Hasbahçe’ye İmar” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu
 7. g) Spor: Murat Ağca Habertürk Gazetesi’nde 31 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanan “Şaka Değil Gerçek: Sakat Pist!” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu

Köşe Yazısı: Atilla Türker Habertürk Gazetesi’nde 29 Haziran 2017 tarihinde yayınlanan “Antalyaspor’da Menajer Vurgunu” başlıklı yazısıyla ödüle değer bulundu.

Araştırma: Gülistan Alagöz Hürriyet Gazetesi’nde 11-13 Mayıs ve 25 Temmuz 2017 tarihlerinde yayınlanan “Dönüşüm İnsanları” başlıklı araştırmasıyla ödüle değer bulundu.

Röportaj- Söyleşi: Demet Yalçın Güneş Cumhuriyet Gazetesi’nde 7-11 Mart 2017 tarihleri arasında yayınlanan “Bitmeyen Dram: Çocuk Gelinler” başlıklı röportajıyla ödüle değer bulundu.

Sayfa Düzeni:

a-Birinci Sayfa Düzeni: Mehmet Deniz Özkök Habertürk Gazetesi’nde 19 Temmuz 2017 tarihinde yayınlanan birinci sayfasıyla ödüle değer bulundu.

b-İç Sayfa Düzeni: Ercan Arıkan Habertürk Gazetesi’nde 30 Ocak 2017 tarihinde yayınlanan 22. sayfasıyla ödüle değer bulundu.

Karikatür: Bu dalda ödüle değer eser bulunamadı.

Fotoğraf: Selahattin Sönmez Hürriyet Gazetesi’nde 15 Haziran-9 Temmuz 2017 tarihleri arasında yayınlanan “Adaleti Yolda Arayanlar” fotoğraf serisiyle ödüle değer bulundu.

TELEVİZYON-RADYO

TV Haber Dalında

İrfan Sapmaz 15 Aralık 2017 tarihinde Doğan Haber Ajansı’nın yayınladığı “Filistinli Göstericinin Vurulma Anları” başlıklı TV haberi ile ödüle değer bulundu.

TV Haber Araştırma Dalında

Duygu Kaya 9 Aralık 2017 tarihinde Habertürk TV’de yayınlanan “Hayallere Engel” başlıklı haber dosyası ile ödüle değer bulundu.

TV Haber Program Dalında

Cüneyt Özdemir 9 Aralık 2017 tarihinde CNN Türk TV’de yayınlanan “5N1K: Reza Zarrab Özel” konulu haber programı ile ödüle değer bulundu.

TV Belgesel Dalında

Kerime Senyücel 15 Mart 2017 tarihinde TRT Belgesel TV’de yayınlanan “Bilun: Sürgünün Son Tanığı ” belgeseli ile ödüle değer bulundu.

TV Kültür Sanat Dalında

Bu dalda ödüle değer eser bulunamadı.

TV Spor Dalında

Orhan Ayhan 26 Şubat 2017 tarihinde TRT Spor TV’de yayınlanan “Efsane Boksör Marcel Cerdan” başlıklı programı ile ödüle değer bulundu.

TV Kamera Çalışması Dalında

Hasan Dönmez ve Murat Karataş 26 Kasım 2017 tarihinde Habertürk TV’de yayınlanan “Her Şey Vatan İçin” başlıklı haber dosyası ile ödüle değer bulundu.

 • Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri Sahiplerini Buldu

Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe ve görevi başında yitirilen gazetecilerin anılarını yaşatmak genç gazetecileri gerçekleri esas alan bir habercilik konusunda özendirmek amacıyla bu yıl 21’incisi düzenlenen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri Yarışması’nda kazananlar belli oldu. Bülent Ceyhan’ın tr724.com’da yayınlanan ve 15 Temmuz sonrasında, ihbar sonucu gözaltına alınan öğretmen Gökhan Açıkkollu’nun işkence sonucu ölümünü konu alan “İşte Gökhan Açıkkollu Cinayeti’nin belgeleri” başlıklı haberi, bu yılki yarışmada “Yazılı Haber Ödülü”ne değer görüldü. Görüntülü Haber Ödülü’nü ise Özgen Bingöl’ün Kanal D’de yayınlanan ve HDP’li Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine saldırıyı konu alan, “Şüphelinin ifadesi bakanı yalanladı” adlı haberi kazandı. Bu yılki yarışmada fotoğraf ödülü ise, Ankara’daki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları sırasında çektiği fotoğraflarla Tamer Arda Erşin’in oldu. Gençağa Karafazlı ise Rize Nabız Gazetesi’nde ‘Devlet çocuğumu gasp etti’ başlığıyla yayınlanan haberi ile Yerel Gazetecilik Ödülü’ne değer görüldü. Kazananlara ödülleri Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan tarihinde Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’ndeki törenle verilecek.

 • Oktay Verel Yaşamını Yitirdi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi gazeteci yazar Oktay Verel, 91 yaşında hayatını kaybetti. Ulus, Vakit, Yeni Sabah, Tan, Her Gün, İstanbul Ekspres, Tanin, Akşam, Yeni İstanbul, Hürriyet, Tercüman, Yeni Gazete ve Dünya gazetelerinde fıkra yazarlığı, başyazarlık, yazı işleri ve genel yayın müdürlüğü görevlerinde bulunan Oktay Verel, bir dönem İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “gazetecilik” dersleri de vermişti.

 

nar-ajans-tarafından1

About Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.