Haftalık Medya Haberleri (25 Eylül– 1 Ekim 2017)

Televizyon Haberleri

 • Türk Dizileri 250 Milyon Dolarlık İhracat Sağlıyor”

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Türkiye’de 80’li yıllarda  Brezilya dizileri izleniyordu. Şimdi Türk dizileri sadece  Türkiye’de değil, yakın coğrafya da ve 100’e yakın ülkede izleniyor. Bu üretim 250 milyon dolarlık bir ihracat sağlıyor” dedi.  Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) ve CEO Event tarafından,  Ekonomi Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve  Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Tanıtım Fonu destekleriyle düzenlenen “IFTV-Uluslararası  İstanbul Film ve Televizyon Forum ve Fuarına katıldı.  Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen programa, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, RTÜK Başkanı Prof. Dr.  İlhan Yerlikaya, RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy ve davetliler katıldı.

 • Dizi İhracatında Hedef Çin, Japonya Ve Hindistan

Radyo ve Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) Başkanı Yusuf Gürsoy, dizi ihracatında hedeflerinin ağırlıklı olarak Çin, Japonya ve Hindistan olduğunu belirterek, “Pazar büyük, talep fazla, buna yönelik çalışmalar yapılıyor.” dedi. Türkiye’deki insanların 9 saatini ekran başında geçirdiğini, bunun 4 saatinin televizyon ekranıyla, diğer zaman diliminin ise akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlarla geçtiğini anlatan Gürsoy tarihsel geçmişinden yeme içme kültürüne, kıyafetlerden tarihi mekânlara kadar Türkiye’nin merak uyandırdığını belirterek, bunların televizyonlarda çok iyi işlendiğini, teknolojinin bu içerikle iyi bir birleşme sağladığını kaydetti. Gürsoy, ABD’nin dizi ihracatında birinci, Türkiye’nin ise ikinci sırada bulunduğunu ifade ederek, “Türkiye’nin, kendisini takip eden Brezilya ve Meksika’yı geçmesinde senaryo çeşitliliği, doğru kast ve lokasyonla birleştirilmesinin faydası var. Bizim önemli ihraç bölgelerimizden birisi de Latin Amerika’dır. Brezilya, Arjantin, Peru ve Uruguay’da dizilerimiz gösterilmektedir.” şeklinde konuştu.

 • Endemol’ün İflas Davasının İlk Duruşması Yapıldı

Habertürk Gazetesi’nden Hayati Arıgan’ın haberine göre alacaklı şirketler ve oyuncular, şirket hakkında savcılığa ‘hileli iflas’ suçundan şikâyette bulunduklarını belirtti. Endemol’ün avukatları şirketin son dönemlerde yaptığı projelerin yeterli gelir elde etmediğini, sektörde daralma olduğunu ve maliyetleri son birkaç yıl içinde karşılayamadıklarını belirterek, iflas talebinde bulunduklarını anlattı. ‘Kördüğüm’, ‘Evlat Kokusu’, ‘Dayan Yüreğim’, ‘Kış Güneşi’ gibi dizilere imza atan Endemol’ün yurtdışına satılan en pahalı yapımı olan 97 bölümlük ‘Paramparça’ dizisinin, bölüm başı 500 bin dolara satıldığını belirten alacaklı avukatları, ‘Paramparça’nın 2020 tarihine kadar getireceği gelir 40 milyon doların üzerindedir. Endemol Hollanda’nın da davaya dâhil edilmesini istiyoruz.’ dedi. Duruşma ertelendi.

 • Kurtlar Vadisi Yeni İsmiyle Ekranlara Geri Dönüyor

Ünlü oyuncu Necati Şaşmaz, Kurtlar Vadisi Pusu’nun devamı olan Kurtlar Vadisi Kaos dizisinin hazırlıklarına başladıklarını söyledi. Kurtlar Vadisi Vatan filminin Berlin’deki galasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Necati Şaşmaz, dizinin isminin Kurtlar Vadisi Kaos ya da İhanet olarak değişeceği ve ekranlara geri döneceği müjdesini verdi. Dizinin kanalının ise filmden sonra belli olacağı kulislerde konuşulan bir başka detay. Ünlü oyuncu Necati Şaşmaz diziyle ilgili şu sözleri söyledi;

Filmden Sonra Dizi Geliyor

“Kurtlar Vadisi Pusu devam edecek mi?” sorusunu ise Necati Şaşmaz şöyle cevapladı: “Dizimizi de “Kurtlar Vadisi Kaos olarak adlandırdık. Yakın zamanda güneyimizde yaşanan krizleri ve ülkemizde yaşanan sıkıntıları ve değişen konjonktürde bizim neler yaşayacağımızı, etrafımızdaki coğrafyada neler yaşanabileceğini anlatmaya çalışacağımız dizimiz “Kurtlar Vadisi Kaos”, filmimizin vizyonu bittikten sonra Ocak –Şubat ayı gibi gelecek.”

 • Fi Dizisi  Güney Kore’de Yayınlanacak

Başrollerinde Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsur, Büşra Develi ve Berrak Tüzünataç’ın yer aldığı Fi dizisi  Güney Kore’de yayınlanacak. Güney Kore’de yayınlanacak ilk Türk dizisi olacak olan Fi, Kasım ayında GTV kanalında yayınlanacak. İlk defa bir Türk dizisi izleyecek olan Güney Koreliler için GTV kanalı, ülkedeki ünlü isimlerden oluşan bir dublaj ekibi hazırlıyor.

 • Gani Müjde ‘Entepli’ Dizisi İçin Yavuz Bingöl İle Anlaştı

Yapımcılığını ve senaristliğini Gani Müjde’nin yapacağı ve çekimleri İstanbul’da yapılacak ‘Entepli’ dizisinin erkek başrol oyuncusu netleşti. Dizinin erkek başrol oyuncusu Yavuz Bingöl oldu. Dizide her şey tanık koruma programından yararlanarak tövbekâr olan ve normal bir hayat yaşamak isteyen eski bir mafya babasını devletin öğretmen olarak bir okula yerleştirmesiyle başlayacak. Belalı bir okula giden Yavuz Bingöl, oradaki tüm öğrencilere yardım etmeye başlayacak. Mafyayla bağlantısını kesip elini eteğin çeken Bingöl’ün yine de bela peşini bırakmayacak.

 • Limon Yapım’dan Yeni Dizi: ”Cennetin Kuzeyi”

Başarılı yapımlara imza atan Limon Yapım’dan yeni bir dizi geliyor. Kara Ekmek, Kalbim Ege’de Kaldı, Göç Zamanı, Poyraz Karayel, Savaşçı, Şevkat Yerimdar gibi başarılı projelerde imzası bulunan Limon Yapım’dan yepyeni bir dizi daha geliyor. İsmi ‘Cennetin Kuzeyi’ olarak belirlenen dizinin kanalı henüz netleşmedi.

 • ‘Seven Ne Yapmaz’da Yönetmen Değişikliği

ATV’de yayınlanan ‘Seven Ne Yapmaz’ dizisinde yönetmen değişikliği yaşandı. Yapımcılığını MF Yapım’ın üstlendiği, Yusuf Çim, Seren Şirince, Ecem Çalık, Serhat Parıl, Şeyla Halis, Sertan Erkaçan ve Ferzan Hekimoğlu’nun yer aldığı diziyi Metin Balekoğlu yönetiyordu. Balekoğlu diziyi bıraktı. Diziyi yeni yönetmenle anlaşana kadar geçici olarak Tarkan Karlıdağ yönetecek.

 • ‘İlk Buluşma’ Ve ‘Milyonluk Resim’ Gün Değiştirdi

FOX’ta yaz ayında başlayan ‘İlk Buluşma’ haftada iki gün yayına başlamış, daha sonra üçe çıkmış, son olarak ise pazar geceleri ekrana gelmesi kararlaştırılmıştı. Programın yeni bölümleri artık Cumartesi günleri ekrana gelecek. Ağustos’ta başlayan ve Selçuk Yöntem’in sunumuyla ekrana gelen ‘Milyonluk Resim’ ise birçok günü denedi. Bu hafta yeni bölümü yayınlanmayan yapım yeni haftayla birlikte Kayıtdışı dizisinin ardından Pazartesi günleri yayınlanacak. ‘İlk Buluşma’ Cumartesi 23.30’da, ‘Milyonluk Resim’ Pazartesi 23.30’da FOX’ta yayında.

 • ‘Kadın’ 24 Ekim’de Yayında

FOX’un yeni dizisi Kadın’ın yayın tarihi belli oldu. Yapımcılığını Medyapım ve MF Yapım’ın, yönetmenliğini Merve Girgin Aytekin’in üstlendiği; başrollerini ise Özge Özpirinçci, Caner Cindoruk, Bennu Yıldırımlar, Ayça Erturan, Ece Özdikici, Şerif Erol, Seray Kaya, Feyyaz Duman ve Devrim Özder Akın’ın paylaştığı yapım, geçtiğimiz sezon aynı yapımcı tarafından ekrana getirilen ‘Anne’ gibi salı akşamları ekrana gelecek. Kadın, ilk bölümüyle 24 Ekim Salı 20.00’de FOX’ta yayında.

 • ‘Hayatın Penceresinden’ programı final kararı aldı

Kanal D’nin gündüz kuşağında ekrana gelen ve sunuculuğunu Yasemin Bozkurt’un yaptığı Hayatın Pencesinden final kararı aldı. Konu ile ilgili olarak programın yapım şirketinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Kamuoyunun dikkatine;

Yapımcılığını üstlendiğimiz ve çok saygıdeğer çalışma arkadaşımız Yasemin Bozkurt’un sunuculuğunu yaptığı “Hayatın Penceresi”nden isimli programımızı “yayın, yapım ve sunucu üçgeninde” ortak bir karar alarak sonlandırdık. Ekrandaki sıcaklığına her daim saygı duyduğumuz Yasemin Bozkurt’a yeni projelerinde başarılar dilerken, SOBE FİLM olarak aynı heyecanla gerçekleştireceğimiz yeni projemizle yine Kanal D ekranında olacağımızı saygılarımızla siz değerli basın mensuplarına ve izleyicilerimize duyururuz.

 • Kenan İmirzalıoğlu’nun ‘Fatih’teki Partneri

Bizans İmparatoriçesi Teodora rolünü ‘Bodrum Masalı’ndaki performansıyla adından söz ettiren Toprak Sağlam canlandıracak.  Başrolünü Kenan İmirzalıoğlu’nun üstlendiği, Kanal D’de yayınlanacak olan ‘Fatih’in oyuncu kadrosu netleşmeye başladı. Son olarak Bizans İmparatoriçesi Teodora rolünü canlandıracak oyuncu kesinleşti. Rol, ‘Bodrum Masalı’ dizisinde canlandırdığı ‘Gözde’ karakteriyle adından söz ettiren Toprak Sağlam’ın oldu.

Fatih Ocak Ayında Başlıyor

Kenan İmirzalıoğlu’nun Fatih Sultan Mehmet’i canlandıracağı, yapımcılığını O3 Medya’nın, yönetmenliğini ise Altan Dönmez’in üstlendiği ‘Fatih’ dizisi, ocak ayında ekrana gelmeye başlayacak. Senaryosunu ‘Elveda Rumeli’yi de yazan Alican Yaraş ve Özge Efendioğlu’nun kaleme aldığı dizide Metin Akpınar, Çetin Tekindor, Altan Erkekli, Gürkan Uygun, Burak Tamdoğan, Ertan Saban, Duygu Boztepe ve Sevinç Meşe de rol alacak.

 • ‘Katilin Kızları’ Dizisinin Oyuncu Kadrosu Belli Oldu

Kanal D’nin yeni dizisi ”Katilin Kızları”nın oyuncu kadrosu belli oldu. Yapımcılığını Süreç Film’in üstlendiği, kadrosunda Fikret Kuşkan, Tuvana Türkay, Elifcan Ongurlar, Ahsen Eroğlu, Hakan Yufkacıgil ve Ülkü Duru’nun yer aldığı dizinin kadrosuna son olarak Muhteşem Yüzyıl: Kösem dizisinde izlediğimiz Sibel Taşçıoğlu, en son dizisi ‘Arkadaşlar İyidir’ ile karşımıza çıkan Numan Çakır, geçtiğimiz yaz ekrana gelen ‘Yüksek Sosyete’ dizisinde son olarak gördüğümüz Özgün Çoban, son olarak ‘Cesur ve Güzel’ dizisinde izlediğimiz Serdar Özer daha önce ‘Kayıp Şehir’ ve ‘Kara Ekmek’te izlediğimiz Elifcan Ongurlar, son olarak ‘Anne’de rol alan Ahsen Eroğlu, son olarak ‘Cesur Yürek’te izleyici karşısına çıkan Hakan Yufkacıgil ve ödüllü oyuncu Ülkü Duru ve son olarak ‘Hayat Bazen Tatlıdır’ dizisinde izlediğimiz oyuncu Anıl Tetik dâhil oldu. Kuşkan’ın Yaşar, Türkay’ın 4 kız kardeşi olan Kumru, Ongurlar’ın Sumru, Eroğlu’nun ise Suna karakterine hayat vereceği dizinin çekimlerinin 15 Ekim’de başlaması planlanıyor. Katilin Kızları, Kasım’da Kanal D’de başlıyor.

 • Burak Sergen ve Nebil Sayın ‘Çukur’ Dizisinin Kadrosuna Dâhil Oldu

Yaz boyunca “İsimsizler” başta olmak üzere çok sayıda diziden teklif alan Burak Sergen, yine eski yapım şirketi Ay Yapım’la çalışma kararı aldı. Ünlü oyuncu, şirketin Show TV için çekeceği “Çukur” dizisinin kadrosuna katıldı. Sevilen oyuncu tansiyon yaratacak sürpriz bir karakterle “Çukur”da seyirci karşısına çıkacak. Yapımcılığını Ay Yapım’ın yaptığı, Senaryosunu Gökhan Horzum’un yazdığı, yönetmenliğini Sinan Öztürk’ün üstlendiği, dizinin kadrosuna son olarak ‘İçerde’ dizisinde izlediğimiz Nebil Sayın da katıldı.

 • “Sadettin Teksoy: Zaman Tüneli”, Yakında Teve2’de Başlıyor

Ünlü televizyoncu Sadettin Teksoy yeni kanalında ekranlara dönmeye hazırlanıyor. 1994-2006 yılları arası süren ‘Teksoy Görevde’ adlı programıyla yurt içinden ve dışından ilginç, sıra dışı ve gizemli kişi veya mekânları kendine has üslubuyla izleyicilerle tanıtarak adından sıkça söz ettiren Teksoy, önümüzdeki aydan itibaren ‘Zaman Tüneli‘ adlı yeni programıyla teve2 ekranlarında yer almaya hazırlanıyor.

 • TRT’den Yeni Dizi: ‘Aslan Ailem’

‘Payitaht Abdülhamid’ ve ‘İsimsizler’ gibi önemli dizi projelerinin yaratıcısı ES Film, Yusuf Esenkal ve Serdar Öğretici, ‘Aslan Ailem’ ile ekranlara aile ilişkilerinin değerini anlattıkları, aynı zamanda romantizmi ve komediyi içinde barındıracak yepyeni bir projeye imza atacaklar. Başrollerini Zerrin Sümer, Benian Dönmez, Hakan Salınmış, Ferdi Sancar, Akın Akınözü, Fırat Altunmeşe, Bora Akkaş, Levent Özdilek, Burcu Özberk, Esra Sönmezer, Eda Şölenci, Mehmet Şeker ve İpek Özağan’ın paylaşacağı dizi Ekim ayı itibariyle TRT 1 ekranlarında olacak. Öykü ve senaryosunu Nuray Uslu ve Ayça Mutlugil’in yazdığı dizinin Genel Koordinatörlüğünü Sibel Tuna, Uygulayıcı Yapımcılığını Zeynep Tuna üstlenirken, dizinin müziklerinde klarnet virtüözü Serkan Çağrı imzası yer alacak.

 • İlker Aksum Mehmetçik Kut’ül Amare’ Dizisi Kadrosuna Dâhil Oldu.

Yapımcılığını Bozdağ Film’in, yönetmenliğini Mustafa Şevki Doğan’ın üstlendiği; başrollerini İsmail Ege Şaşmaz, Kaan Taşaner ve Serdar Gökhan’ın paylaştığı yapımın kadrosuna Cox rolüyle daha önce ‘Yabancı Damat’, ‘Canım Ailem’, ‘Bizim Yenge’, ’20 Dakika’, ‘Yeşil Deniz’ ve ‘Poyraz Karayel’de rol alan İlker Aksum dâhil oldu. Oyuncu, dizi için at binme dersleri almaya başladı. Mehmetçik Kut’ül Amare, yakında TRT 1’de başlıyor.

Yeni Yayınlar

 • ‘Emlak Avcıları’ 25 Eylül’de TV 8’de yayında (Yarışma)
 • ‘Çember’ yeni bölümleriyle 27 Eylül’de Star TV’de yayında (Polisiye)
 • ‘Siyah İnci’ 28 Eylül’de Star TV’de yayında (Yerli dizi)
 • ‘Payitaht Abdülhamid’ 29 Eylül’de TRT 1’de yayında (Yerli dizi)
 • ‘Hülya Avşar Sohbeti’ 29 Eylül’de Star TV’de yayında (Sohbet)
 • ‘Şule ile Vitrindekiler’ 30 Eylül’de Kanal D’de yayında (Sanat, siyaset, medya, spor)
 • ‘Özlem Denizmen’le Kadınca’ yeni bölümleriyle 1 Ekim’de Star TV’de yayında (Kadın)

Yayını Değişen-Durdurulan Yayınlar

 • Daha önce TRT’de yayınlanan ‘Adını Sen Koy’ dizisi 25 Eylül’den itibaren Star TV’de yayında (Yerli dizi)
 • Alma Terzic, FOX’ta yayınlanan ‘Savaşçı’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.
 • Batuhan Yelekoğlu, FOX’ta yayınlanan ‘Kayıtdışı’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.
 • Aslıhan Güner, TRT 1’de yayınlanan ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.
 • ‘Türk Malı’ final bölümü 27 Eylül’de yayında (Star TV)
 • TV 8’de yayınlanan ‘Gençlik Başımda Duman’ dizisi sona erdi. Dizi sosyal paylaşım sitesi YouTube’da gösterilecek.

Medya Dünyasında Görev Değişiklikleri

Görsel Basında Görev Değişiklikleri

 • Süreç Film’de uzun yıllardır yapımcı olarak görev yapan Asena Bülbüloğlu, Star TV ile el sıkıştı.
 • Bein Sports, sunucu Pınar Bekbölet ile yollarını ayırdı.
 • Acun Ilıcalı, TV8 kanalındaki yeni programı için sunucu Dilara Gönder’le anlaşmaya vardı.

Yazılı Basında Görev Değişiklikleri

 • Gazete Habertürk, haberci Dilek Kantoğlu’nu kadrosuna kattı. Kantoğlu, Gazete Habertürk’te gece editörü olarak görev yapacak.
 • Hürriyet internette Aile ve Seyahat sayfalarında yazan Zeynep Zor ile Hürriyet Pazar’da yazan Pucca’nın gazeteyle ilişiği kesildi.

Yazılı Basın

 • Basın Kartı Komisyonu Kararları Açıklandı

Basın Kartı Komisyonu, 2017’nin ikinci toplantısında 353 basın mensubuna ilk kez, 78 gazeteciye de sürekli basın kartı verilmesini kararlaştırdı. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, komisyon dün gerçekleştirilen 2017’nin ikinci toplantısında başvuruları görüştü. Komisyon, 353 basın mensubuna ilk kez, 78 gazeteciye de sürekli basın kartı verilmesini karara bağladı. Komisyon kararları, “http://basinkartlari.byegm.gov.tr” adresinden ve “e-devlet” üzerinden kişi bazında sorgulanabilecek.

 

nar-ajans-tarafindan1

 

About Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.