Haftalık Medya Haberleri (13-19 Kasım 2017)

Televizyon Haberleri

 • Fahri İkiler Yaşamını Yitirdi

TRT’de çeşitli kademelerinde görev yapmış Ankaralı spor yazarı, mesleğin duayenlerinden Fahri İkiler hayatını kaybetti. Fahri İkiler, Türkiye’de seneler boyunca olimpiyatlar ve tenis turnuvalarının anlatımında görev aldı.

Fahri ikiler kimdir?

1952 Kayseri doğumlu. Gazeteciliğe 1973 yılında başladı. Kayseri ve İstanbul’da çeşitli gazete ve dergilerde çalıştı. 1979 yılında TRT’ye yardımcı prodüktör olarak girdi. TRT’de prodüktör, yönetmen, muhabir, sunucu ve spor müdürü olarak görev yaptı. Başta tenis olmak üzere; kayak, artistik buz pateni, kayakla atlama ve jimnastik yayınlarının anlatımında görev aldı. 1982’den bu yana, birçok kez, Wimbledon, Roland Garros, Avustralya Açık Tenis Turnuvası ve Amerika Açık Tenis Turnuvası, Davis Kupası, Olimpiyat Oyunları ve yurt içindeki uluslararası ve ulusal tenis turnuvalarını anlattı.1984 yılından bu yana 4’ü yaz, 5’i kış olmak üzere toplam 9 olimpiyatta görev yaptı. Birçok televizyon programının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi. 2011 yılında TRT’den emekli oldu.

 • ‘Altın Tepsi’ Yakında FOX’ta

Medya Yapım’ın yeni dizisi ”Altın Tepsi” yakında FOX ekranında seyircisiyle buluşacak. Altın Tepsi’nin Ocak ayında ATV’de yayınlanacağı açıklanmıştı. Ancak dizinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Altın Tepsi’nin FOX’a transfer olduğu açıklandı.
Dizinin Öyküsü

Senarist Melis Civelek’in kaleme aldığı dizide hayatta üç şey gizlenemez ”aşk, duman ve parasızlık” sloganı üzerinden yola çıkıyor. Sosyetik cemiyet ve iş dünyasının arka tarafında yaşanan olayları anlatan dizide bol entrikaya şahit olacaksınız. Şu an için Şevval Sam, Onur Tuna, Damla Sönmez ile Talat Bulut’un başrollerin paylaşacağı bilinen dizide, Onur Tuna; havacılık şirketi sahibi Alihan Taşdemir rolüyle karşımıza çıkarken Talat Bulut ise cemiyetin gözde iş adamı Halit Aydın rolünü canlandıracak. Aşk hayatı oldukça hareketli olan Alihan Taşdemir, hiç ummadığı bir anda Damla Sönmez’in canlandıracağı hostes Zeynep karakterine aşık olacak.

 • ”Çukurdere” Dizisinde Ayrılık

FOX’un yeni dizisi ”Çukurdere” başlamadan bir ayrılık yaşandı. Yapımcılığını Pastel Film’in üstlendiği, yönetmenliğini Hamdi Alkan’ın yaptığı, kadrosunda Ahu Sungur, Furkan Palalı, Su Kutlu gibi isimlerin yer aldığı dizinin kadrosunda yer alan usta oyuncu Ali Sürmeli ile yollar ayrıldı. ”Çukurdere” yakında FOX’ta yayında.

 • Fi Dizisi C21 Uluslararası Drama Ödülleri’nde Yarışacak

Türkiye’nin yeni nesil online televizyonu Puhutv’de yayınlanan, yapımcılığını Ay Yapım’ın yaptığı ve ilk sezonuyla olduğu gibi yeni sezonuyla da büyük ses getiren Fi,  “C21 Uluslararası Drama Ödülleri”nde “Dijital’de En orijinal” kategorisinde aday oldu. Uluslararası alanda en iyi formatların ödüllendirildiği, C21 Ödülleri finalistleri geçtiğimiz gün resmi internet sitesinden duyuruldu. Fi, toplam, 11 kategoride dünya çapında 572 projenin yarıştığı törenin finalistleri arasında yerini almayı başardı.

Dünyayla yarışan Türk dizisi

“C21 Uluslararası Drama Ödülleri”nin kazananları 29 Kasım’da Londra’da gerçekleşecek törenle açıklanacak. Geçtiğimiz yıl düzenlenen tören,  CAA, Pinewood Studios ve CrowdFundTV.net gibi dünya devlerinin sponsorluğunda, Narcos, Stranger Things, Orange is the New Black, The Night Of, The Crown, Making a Murderer gibi projeler ödüllendirilmişti. Bu yıl yine dünya çapında ses getiren; Black Mirror, Big Little Lies, Humans, Broadchurch, The Young Pope, Westworld gibi yapımların yarıştığı “C21 Uluslararası Drama Ödülleri”nde Fi de yerini aldı.

 • Kaçak’ın İsmi Değişti, Diziye 2 Yeni Oyuncu Dâhil Oldu

Uğur Yücel’in hem yönetmenliğini üstleneceği, hem de başrollerini Şebnem Hassanisoughi, Melisa Şenolsun, Şükrü Özyıldız ve Ezgi Şenler’le paylaşacağı yapımın yeni adı ‘Mavera‘ olarak belirlendi. Öte yandan kadroya daha önce ‘Kara Ekmek’ ve ‘Diriliş: Ertuğrul’da rol alan Gülçin Santırcıoğlu ve son olarak ‘Hayat Şarkısı’nda izlediğimiz Deniz Hamzaoğlu da dâhil oldu. Çekimleri Adana’da gerçekleşecek olan Mavera, yakında Star’da başlıyor.

Yeni Yayınlar

 • ‘Alışveriş Melekleri’ 13 Kasım’da Kanal D’de yayında (Moda)
 • ‘Tülin Şahin’le Moda’ 7. Sezonu 15 Kasım’da Star TV’de yayında (Moda)
 • ‘Bir İçeri Bir Dışarı’ 16 Kasım’da FOX’ta yayında (Yarışma)
 • ‘Kalk Gidelim’ 18 Kasım’da TRT 1’de yayında (Yerli dizi)
 • ‘Aslan Ailem’ 19 Kasım’da TRT 1’de yayında (Yerli Dizi)
 • ‘Hayati ve Diğerleri’ 19 Kasım’da Kanal D’de yayında (Yerli dizi)

Yayını Değişen-Durdurulan Yayınlar

 • Kanal D’de yayınlanan ‘Tutsak’ dizisi sona erdi.
 • ATV’de yayınlanan ‘Seven Ne Yapmaz’ dizisi sona erdi.
 • TV 8’de yayınlanan ‘Box’un Yıldızları’ yarışma programı sona erdi.
 • TRT 1’de daha önce Cumartesi akşamları yayınlanan ‘Yalaza’ dizisi 19 Kasım’dan itibaren Pazartesi akşamları yayında.
 • Çağrı Çıtanak, Kanal D’de yayınlanan ‘Vatanım Sensin’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.
 • Ata Berk Mutlu, FOX’ta yayınlanan ‘Şevkat Yerim Dar’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.
 • ‘Sarp Levendoğlu’ FOX’ta yayınlanan ‘Savaşçı’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.
 • Ahmet Tansu Taşanlar, Show TV’de yayınlanan ‘Çukur’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu. 

Medya Dünyasında Görev Değişiklikleri

Görsel Basında Görev Değişiklikleri

 • 1 Nisan 2016 tarihinden bu yana D-Smart’ın İcra Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Mükremin Sarıer, Kasım ayı itibariyle görevinden ayrıldı. Sarıer’den boşalan koltuğa Doğan Dağıtım A.Ş. İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapan Kürşat Demircioğlu oturdu.

Yazılı Basında Görev Değişiklikleri

 • İhlas Haber Ajansı’nda görev yapan muhabir Murat Solak ile Alper Korkmaz’ın yanı sıra bir dönem TRT’de görev yapan kameraman Harun Uyanık DHA kadrosuna katılan isimler oldu. Doğan Haber Ajansı ile anlaşan bir diğer isim ise muhabir Ertan Kılıç.
 • Yayın yönetmenliğini Barış Kocaoğlu’nun üstlendiği “Akşam Life”ın yeni yazarları Ebru Yaşar, Yasemin Miras, Şenay Yangel, Çağla Gürsoy ve Sevcan Büyükturgay’ın ilk yazıları okurlarıyla buluştu.

Yazılı Basın

 • Tamer Güvenç Yaşamını Yitirdi

Bir dönem Hürriyet Gazetesi’nin yazarlığını yapan Tamer Güvenç hayatını kaybetti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan Tamer Güvenç 80 yaşındaydı.

Tamer Güvenç’in Özgeçmişi

1937 yılında Adana’da doğdu. Işık Lisesi’ni bitirdi. Mesleğe 1958 yılında Yeni İstanbul Gazetesi’nde Foto Muhabiri olarak başladı. Bugün, Hayat Mecmuası ve Hürriyet Gazetesi’nde görev yaptı. Sürekli Basın Kartı taşıyordu.

 

nar-ajans-tarafindan1

About Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.