Haftalık Medya Haberleri (12 – 18 Mart 2018)

Televizyon Haberleri

 • ‘Bahtiyar Ölmez’ Dizisi Sona Eriyor

Ekrana erken veda eden dizilere bir yenisi daha eklendi. ATV’de yayınlanan Bahtiyar Ölmez dizisi de reytinglere yenildi. Bir mafya babasına olan benzerliği nedeniyle bir anda kendini onun yerinde bulan Bahtiyar’ın hikâyesini konu alan dizi Cumartesi günleri Survivor, Yeni Gelin ile Fazilet Hanım ve Kızları’yla reyting mücadelesi veriyordu. Başrollerini Yetkin Dikinciler, Hande Subaşı ve Güven Hokna’nın oynadığı ‘Bahtiyar Ölmez’ dizisi bu hafta 17. bölümle ekrana gelmişti. Yayınlandığı günden bugüne reytinglerde başarılı sonuç elde edemeyen dizi final kararı aldı. Dizi 19.bölümde yayından kalkacak.

 • ‘Bir Mucize Olsun’, yakında FOX’ta

Furkan Palalı, Su Kutlu, Cihan Ünal, Ahu Sungur, Ayşegül Günay, Meral Çetinkaya, Murat Daltaban, Bala Atabek, Anıl İlter, Rıdvan Aybars Düzey, Dilhan Aras, Elif Gizem Aykul, Oral Özer, Rozet Hubeş, Funda Eskioğlu, Tahsin Lale, Bulut Akkale, Cansu Kurgun, Sekvan Serinkaya, Fahri Öztezcan, Binnaz Ekren, Elif Akdemir, Halil Demir, Poyraz Saygılı, Anıl Yıldız, Ebru Emre gibi başarılı oyuncuların yer aldığı “Bir Mucize Olsun” dizisi çok yakında FOX ekranlarında izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Yapımcılığını Pastel Film adına Yaşar İrvül ve Efe İrvül’ün yaptığı, yönetmenliğini Hamdi Alkan ve Ozan Uzunoğlu’nun üstlendiği, senaryosunu Can Sinan’ın kaleme aldığı ‘‘Bir Mucize Olsun’’, çok yakında güçlü hikâyesi ve oyuncu kadrosuyla FOX’ta.

 • ‘Gülizar’ Dizisi Sona Eriyor

Ekrana erken veda eden dizilere bir yenisi daha eklendi. Kanal D’de 20 Ocak’ta yayınlanmaya başlayan Gülizar dizisi de reytinglere yenildi. Kanal D’de başrollerini Farah Zeynep Abdullah ile Berk Cankat’ın paylaştığı Gülizar dizisi reyting şoku yaşıyor. Cumartesi günleri hem Survivor hem Yeni Gelin hem de Fazilet Hanım ve Kızları ile mücadele eden Gülizar bu hafta 8.bölümüyle ekrana gelmişti. Yayınlandığı günden bugüne reytinglerde başarılı sonuç elde edemeyen, yapımcılığını O3 Medya’nın üstlendiği, senaryo ve proje tasarımını usta yönetmen Çağan Irmak’ın yaptığı Gülizar dizisinin 10. bölümde final yapmasına karar verildi.

 • ‘Dip’ Dizisi 30 Mart’ta Yayında

Yapımını TMC’nin, proje tasarımı ve senaryosunu Başar Başaran ve Emre Özdür’ün, yönetmenliğini ise Uygar Kutlu’nun yaptığı DİP dizisinin yayın tarihi belli oldu. Dip, 30 Mart Cuma günü Puhutv’de yayında. İlker Kaleli ve Neslihan Atagül’ü bir araya getiren “Dip”; İstanbul Emniyeti’yle ortak çalışan bir intihar ara bulucusu psikiyatrist olan Sahir ile gizemli bir bilim kadını olan Bilge’nin hikâyesini anlatıyor.

 • ‘Fi’ 22 Mart’ta Show TV’de Yayında

Puhutv’de yayınlanan ve büyük ilgiyle izlenilen ”Fi”nin televizyon macerası başlıyor. Yapımcılığını Ay Yapım’ın, yönetmenliğini Mert Baykal’ın üstlendiği, Azra Kohen’in çok satan Fİ-Çİ-Pİ üçlemesinden uyarlayarak Nüket Bıçakçı ve Özlem Yücel’in senaryolaştırdığı ”Fi” dizisinin kadrosunda  Serenay Sarıkaya, Ozan Güven, Mehmet Günsür, Berrak Tüzünataç ve Büşra Develi yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde final yapan dizinin televizyon macerası 22 Mart’ta başlıyor.

 • ‘Tehlikeli Karım’ 25 Mart’ta Yayında

Show TV’nin yeni dizisi ‘Tehlikeli Karım’ın yayın günü belli oldu. Yapımcılığını MF Yapım’ın, uygulayıcı yapımcılığını ise Şelale Baskıcı’nın üstlendiği, yönetmenliğini Çağrı Bayrak’ın yaptığı, senaryosunu Nalan Merter Savaş ve Vilmer Özçınar’ın yazdığı Tehlikeli Karım, 25 Mart Pazar günü izleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor. Dizinin başrollerini; Gonca Vuslateri, Seçkin Özdemir, Mustafa Üstündağ ve Bige Önal paylaşırken, kadroya Erdem Akakçe, Ceren Soylu, Fatih Dönmez, Nilay Erdönmez, Bihter Dinçel, Hakan Atalay ve Emine Şans Umar dâhil oldu. ‘Tehlikeli Karım’  25 Mart Pazar saat 20.00’de Show TV’de başlıyor.

 • ‘Avlu’ 29 Mart’ta Yayında

Star’ın Limon Film imzalı yeni dizisi Avlu, 29 Mart Perşembe günü ekran macerasına başlayacak. Limon Film imzalı projenin başrollerinde Demet Evgar, Ceren Moray, Nursel Köse, Kenan Ece, Teoman Kumbaracıbaşı ve Ruçhan Çalışkur yer alıyor. Projenin yönetmen koltuğunda İftarlık Gazoz, Dondurmam Kaymak gibi başarılı projelere imza atan Yüksel Aksu oturuyor.

 • Gold Film’den Star’a Yeni Dizi: ”Erkenci Kuş”

Bahar aylarının gelmesiyle yaz dizileri için hazırlıklar başladı. Daha önce Benim Hala Umudum Var, Güzel Köylü, Çilek Kokusu, No: 309, Rüya gibi yaz dizilerine imza atan Gold Film’den yepyeni bir yaz dizisi geliyor. Cast çalışmalarına başlanılan dizi Star TV’de izleyiciyle buluşacak. ”Erkenci Kuş” Haziran ayında Star TV’de yayında.

Yeni Yayınlar

 • ‘Gelinim Mutfakta’ 12 Mart’ta Kanal D’de yayında (Yarışma)
 • ‘Popstar 2018’ 14 Mart’ta Kanal D’de yayında (Yarışma)
 • ‘Şahsiyet’ 17 Mart’ta Puhutv’de yayında (Yerli dizi)
 • ‘8. Gün’ 19 Mart’ta ATV’de yayında (Yerli dizi)
 • ‘Yasak Elma’ 19 Mart’ta FOX’ta yayında (Yerli dizi)

Yayını Değişen-Durdurulan Yayınlar

 • ‘Kalbimdeki Deniz’ final bölümü 12 Mart’ta FOX’ta yayında (Yerli dizi)
 • Cemal Toktaş, FOX’ta yayınlanan ‘Bizim Hikâye’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.
 • ‘Kırgın Çiçekler’ final bölümü 12 Mart’ta ATV’de yayında (Yerli dizi)
 • İlayda Çevik, ATV’de yayınlanan ‘Sen Anlat Karadeniz’ dizisinin kadrosuna dahil oldu.
 • Arzu Yanardağ, ATV’de yayınlanan ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ dizisinin kadrosundan senaryo gereği ayrıldı.
 • Ruhi Sarı, Star TV’de yayınlanan ‘Söz’ dizisinin kadrosuna dâhil oldu.
 • Elif Doğan, Show TV’de yayınlanan ‘Çukur’ dizisinin kadrosundan senaryo gereği ayrıldı.
 • 17 Mart 2008’de yayın hayatına başlayan NTV Spor, 17 Mart 2018’de yayın hayatına son verdi. DMAX, NTV Spor’un frekansıyla yayın hayatına başladı.

Medya Dünyasında Görev Değişiklikleri

Görsel Basında Görev Değişiklikleri

 • NTV Spor Müdürü Fuat Akdağ görevinden ayrıldı.

Yazılı Basında Görev Değişiklikleri

 • Habertürk gazetesi Ankara Eki’ni kapatma kararı aldı. Kapatma sonrası gazete, sayfa sekreterleri Ünal Turakoğlu, Niyazi Uran, İlkay Berhan, muhabirler Neslihan Can, Dilvin Kaygusuz, Yavuz Solmaztürk ve spor muhabiri Ali Öcal ile yollarını ayırdı.
 • Milliyet Kıbrıs Temsilciliği görevinden istifa eden Sefa Karahasan’ın yeni adresi belli oldu.  Medyaradar’ın ulaştığı bilgiye göre; deneyimli gazeteci Doğan Haber Ajansı ile anlaştı.

Yazılı Basın

 • TFMD “Türk Telekom Yılın Basın Fotoğrafları 2018” Açıklandı

Türkiye Foto Muhabirleri Derneğince (TFMD) düzenlenen “Türk Telekom Yılın Basın Fotoğrafları 2018” yarışmasında Anadolu Ajansı (AA) “Yılın Basın Fotoğrafı” ile farklı dallarda 3 birincilik, 4 ikincilik, 4 üçüncülük ve 5 özel ödül olmak üzere toplam 17 ödüle layık görüldü. AA Foto Muhabiri Onur Çoban, dünyanın son yıllardaki en önemli sorunlarından biri olan mültecilik konusuna dikkat çeken ve Myanmar’da yaşanan dramı anlatan karesi ile “Yılın Basın Fotoğrafı” ödülünü kazandı.

AA’ya 17 ödül

Günlük hayattan siyasete, çevre ve doğadan spor fotoğraflarına kadar geçen yıla damgasını vuran karelerin ödüllendirildiği yarışmada, “Yılın Haber Fotoğrafı” ödülüne, Suriye’nin kuzeyindeki Bab ilçesinin merkezini Türk Silahlı Kuvvetleri desteğiyle ele geçiren ÖSO’nun sevinç gösterisini yansıtan fotoğrafıyla, AA foto muhabiri Emin Sansar layık görüldü.

“Türkiye Güzellikleri Birincisi” ödülü, Didim’deki Altınkum Plajı’nın gökyüzünden çekilen karesi ile AA foto muhabiri Cem Öksüz’ün olurken, “Türk Telekom Özel Ödülü” de AA foto muhabiri Şebnem Coşkun’un çektiği, Eminönü’nde Sağır Han’da bulunan “Kubbe İstanbul” isimli kültür ve sanat merkezinin çatısında, martılar eşliğinde kahvaltı yapan iki kişinin fotoğrafına verildi.

“Haber Fotoğrafı” dalında, ikincilik AA’dan Yunus Keleş’in, üçüncülük Özkan Bilgin’in, “Günlük Yaşam” dalında üçüncülük Erçin Top’un, “Çevre ve Doğa Fotoğrafı” dalında üçüncülük Yunus Emre Günaydın’ın, aynı dalda mansiyon ödülü Cem Öksüz’ün, “Spor Toto Spor Fotoğrafı” dalında ikincilik Salih Zeki Fazlıoğlu’nun, “Siyaset Fotoğrafı” dalında ikincilik Erçin Top’un, “Türkiye Güzellikleri” ikinciliği İsa Terli’nin, aynı dalda üçüncülük Cem Öksüz’ün, “Rafet Hüner Özel Ödülü” Özkan Bilgin’in, “Sebahattin Yılmaz-Cem Emir Özel Ödülü” Emrah Yorulmaz’ın ve Başbakan Binali Yıldırım’ın karlar arasında çekilen siyah-beyaz karesiyle “TFMD Özel Ödülü” de Erçin Top’un oldu.

Böylelikle Anadolu Ajansı foto muhabirleri, “Yılın Basın Fotoğrafı” ödülü ile farklı dallarda 3 birincilik, 4 ikincilik, 4 üçüncülük ve 5 özel ödül olmak üzere toplam 17 ödüle layık görüldü.

Ödül alan diğer isimler

Yarışmada, balon satan iki çocuğun sahilde uyuduğu anlar, Doğan Haber Ajansı’ndan (DHA) İbrahim Laleli’ye “Yılın Günlük Yaşam Fotoğrafı” ödülünü, İstanbul’da plazaların arasında yiyecek arayan tilki fotoğrafı, AP’den Emrah Gürel’e “Yılın Çevre ve Doğa Fotoğrafı” ödülünü getirdi.

“Yılın Portre Fotoğrafı” ödülü Myanmar’daki Sittwe mülteci kampındaki bir annenin portresiyle, Türkiye Diyanet Vakfı foto muhabiri Ahmet Sami Acar’a, “Yılın Siyaset Fotoğrafı” ödülü, İstanbul’dan Ankara’ya dönen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Bolu Dağı’ndaki fotoğrafı ile Hürriyet gazetesinden Selahattin Sönmez’e, “Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı” ödülü de Hürriyet gazetesinden Emre Oktay’a verildi.

Kocaeli Dilovası’nda limandan sızan yakıtla petrole bulanan kuş fotoğrafıyla, DHA foto muhabiri Ergun Ayaz, “Mustafa Pekcan Özel Ödülü”nü kazandı.

Habertürk gazetesinden Arif Akdoğan, “Günlük Yaşam” dalında ikincilik ve Zafer Eğitim Kurumları Özel Ödülü’nü alırken, “Portre Fotoğrafı” dalında ikincilik, Hürriyet gazetesinden Emre Yunusoğlu’nun, üçüncülük, Milliyet gazetesinden Ünal Çam’ın, “Çevre ve Doğa Fotoğrafı” ikinciliği, DHA’dan Can Erok’un, “Spor Toto Özel Ödülü” serbest foto muhabiri Alper İşmen’in, “Siyaset Fotoğrafı” üçüncülüğü DHA’dan Can Erok’un, aynı dalda mansiyon ödülü Milliyet’ten Yavuz Özden’in, “Foto Röportaj” ikinciliği Sabah gazetesinden Murat Şengül’ün ve üçüncülüğü de Hürriyet’ten İbrahim Yurtbay’ın oldu.

 • Halit Deringör Yaşamını Yitirdi

Fenerbahçeli eski milli futbolcu ve Cumhuriyet gazetesi eski  spor yazarı Halit Deringör hayatını kaybetti. Fenerbahçe Kulübü konuyla ilgili resmi sitesinden bir başsağlığı mesajı yayınladı. İşte o açıklama:
“Kulübümüzün 927 Sicil numaralı Yüksek Divan Kurulu Üyesi, eski milli futbolcumuz ve teknik direktörümüz, “Kolay mı Fenerbahçeli Olmak” eserinin yazarı, camiamızın önemli değerlerinden biri olan Halit Deringör’ü kaybettiğimiz haberini derin bir üzüntüyle öğrendik. Fenerbahçe ve Türk Futbolu için büyük bir değer olan Merhum Halit Deringör’e Allah’tan rahmet, başta Deringör Ailesi olmak üzere merhumun tüm sevenleri, camiamıza ve Türk Futbol Ailesi’ne baş sağlığı dileriz. Merhum Halit Deringör’ün cenaze töreni ile ilgili detaylar daha sonra paylaşılacaktır.

Halit Deringör Kimdir?

İstanbul’da, 1922’de doğan Deringör, futbola 10 yaşında başladı. Yıl 1938’de Fenerbahçe Genç Takımı’na geldi. 1941’de A Takım formasını giydi. Toplam 11 sene Fenerbahçe A Takım formasını terletti ve1952 yılında futbola veda etti. Oynadığı 330 resmi maçta 107 gol kaydetti. Deringör, futbolu bıraktıktan sonra Bursa Acar İdman Takımı’nda 9 yıl antrenörlük yaptı. 5 kez millî oldu. Efsane futbolcu son olarak Aydınlık Gazetesi’nde spor yazarlığı yapmaktaydı.

 • Gazeteci-Yazar Hasan Uysal Yaşamını Yitirdi

Gazetecilik mesleğine ömrünü adayan ve aynı zamanda onlarca ödülün de sahibi emektar gazeteci-yazar Hasan Uysal vefat etti.

Hasan Uysal Kimdir?

1954 yılında Kütahya’da ev hanımı ve memur babadan dünyaya geldi. İlkokulun ilk üç sınıfını Konya Ereğli’de okuyup geri kalan öğretim hayatını Kütahya’da tamamladı. Bu dönemde genç milli futbol takımına çağrıldı. 1972-73 döneminde ODTÜ’yü Türkiye üçüncüsü olarak kazanarak Ankara’ya adım attı. Okulunu bırakıp yeni açılan Spor Akademisi’ne geçti ve 1978’de mezun olup 56 kişi arasına girdi. Bu süreçte 35 bin üyeli Amatör Sporcular Derneği Başkanlığı yaptı ve profesyonel sporcuların sendikalaşması için çalıştı. 1 Mayıs 1979 tarihinde Politika Gazetesi’nde gazeteciliğe başladı. Gazete kapatılınca THA’ya geçti. Kısa dönem askerlik yapmak için THA’dan ayrıldı. Askerlik dönüşü, Cumhuriyet Gazetesi’nde 9 yıl çalıştı. Bu süreçte, on biri, “yılın gazetecisi” olmak üzere 40’ın üzerinde ödül aldı. 1987’de yılın en çok satan kitabı olan “Gizli Örgüt Nasıl Kurulur” yayınlandı. Üçü, yılın en çok satan kitabı olmak üzere, birçok kitabı yayınlandı.

 

nar-ajans-tarafından1

 

About Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.