Haftalık Medya Haberleri (10-16 Eylül 2018)

Televizyon Haberleri

 • Ay Yapım Ve MED Yapım Güçlerini Birleştirdi: Madd Entertainment

Dünyanın en büyük ikinci içerik üreticisi konumundaki Türkiye’nin önde gelen iki yapım şirketinden ortak bir adım geldi. Med Yapım ve Ay Yapım, uluslararası içerik dağıtımı haklarını tek çatı altında topladılar ve Madd Entertainment isminde bir şirket kurdular. Açılımı “Medyapım Ay Yapım Drama Distribution” olan şirket, Türk dizilerine ilgi gösteren uluslararası içerik alıcıları için tek durak noktası olmayı hedefliyor. Ayrıca dizilerin yeni pazarlara yayılması ve var olan pazarlarda büyümesi de amaçlanıyor. Madd’ın gelecek planları arasında uluslararası şirketlerle ortak prodüksiyon girişimlerine atılmak da bulunuyor. Eylül 2018 itibarıyla iki yapım şirketinin yeni ürünleri Madd Entertainment’ın portfolyosu altında toplanacak. 1993’te kurulan Medyapım ve 2005’te kurulan Ay Yapım, kaliteli yapımlarıyla tanınan iki yapım şirketi ve yıllık 400 saatten fazla içerik üretiminde bulunuyor. Yeni kurulan şirketin başında son olarak Doğuş Medya ve Doğuş Digital bünyesinde çalışan, sektörde 20 yılın üzerinde deneyimi bulunan Ateş İnce yer alıyor. Sektörün deneyimli bir diğer ismi Özlem Özsümbül ise uluslararası satış ve alımdan sorumlu olacak. Özsümbül yakın zaman öncesine kadar  Kanal D’nin Film Alım ve Yatırım Satış Direktörü olarak görev yapıyordu.

 

 • Deniz Yayın Yaşamını Yitirdi

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde hastalığı nedeniyle tedavi gören Deniz Yayın, yaşamını yitirdi. Senaryosunu yazdığı, Filmin Yaşı Yok-Vurun Kahpeye 4 isimli filmi ile 47’nci Uluslararası Altın Portakal Film Festivalinde ödül kazanan Deniz Yayın, birçok filmin senaryosuna da katkıda bulunmuş, Yeşilçam ile ilgili programlar sunmuştu. Sinematürk kanalında hazırlayıp sunduğu Deniz Yayın ile Yeşilçam Denizi programla hafızalara kazınan senarist Deniz Yayın, Nebahat Çehre, Ahu Tuğba, Zeki Alasya ve Fikret Hakan gibi birçok ünlü ismi konuk etmişti.

 

 • ‘Sen Anlat Karadeniz’ 2. Sezonu 19 Eylül’de yayında

ATV ekranlarının sevilen dizisi Sen Anlat Karadeniz’in yeni sezon başlama tarihi belli oldu. Sen Anlat Karadeniz, geçmişte para karşılığı satıldığı adamın zulmünden kaçıp çocuğuyla birlikte Karadeniz’e sığınan Nefes’le, onu koruduğu için ailesinin büyük tepkisiyle karşılaşan Tahir’in imkânsız aşkını anlatıyor. Heyecanla izlenen dizide Ulaş Tuna Astepe, İrem Helvacıoğlu, Mehmet Ali Nuroğlu, Sinan Tuzcu ve Öykü Gürman’ın yer aldığı geniş oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. Sen Anlat Karadeniz, yeni sezonuyla 19 Eylül Çarşamba günü ATV’de.

 

 • ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ 25 Eylül’de Yayında

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ın yeni sezon tarihi netleşti. Pana Yapım’ın yapımcılığını üstlendiği, başrollerini Oktay Kaynarca, Ozan Akbaba, Yunus Emre Yıldırımer ve Tarık Ünlüoğlu’nun paylaştığı dizinin dördüncü sezon kadrosuna son olarak Mustafa Üstündağ ve Hüseyin Avni Danyal katılmıştı. Onur Tan’ın yönetmenlik koltuğuna oturduğu dizi sezonun ilk bölümü ile 25 Eylül Salı akşamı ekranlara gelecek. “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” yeni sezonda yepyeni kadrosuyla ATV’de yayında.​

 

 • ‘Organik Aşk” filminin oyuncuları galada buluştu.

14 Eylül’de vizyona girecek olan “Organik Aşk” filminin galası, önceki akşam UNIQ Açıkhava Sineması’nda gerçekleştirildi. Sihirli Perde, CB Medya ve FOX’un ortak yapımı “Organik Aşk” filminin galasına filmin tüm oyuncuları ve FOX yöneticileri de katılım gösterdi.

 

 • ‘Yasak Elma” dizisinde sürpriz isim!

Pazartesi günleri FOX’ta izleyiciyle buluşan ve başladığı günden beri büyük beğeni toplayan “Yasak Elma” dizisine sürpriz bir isim katıldı. Talat Bulut, Şevval Sam, Onur Tuna, Eda Ece ve Sevda Erginci’nin başrollerini paylaştığı, yapımcılığını MEDYAPIM’ın üstlendiği, yönetmen koltuğunda Neslihan Yeşilyurt’un oturduğu ve senaryosunu Melis Civelek – Zeynep Soyata’nın kaleme aldığı ‘’Yasak Elma’’ kadrosuna başarılı oyuncu Ebru Şahin dahil oldu.

 

 • ‘Bir Umut Yeter’ 27 Eylül’de Yayında

Kanal D’nin MF Yapım imzalı yeni dizisi ‘Bir Umut Yeter’ 27 Eylül Perşembe akşamı yayınlanacak olan ilk bölümüyle ekran macerasına başlayacak. Yönetmenliğini Yusuf Pirhasan’ın üstlendiği, senaryosunu ise Melis Civelek’in kaleme aldığı Bir Umut Yeter’ dizisinde Tolgahan Sayışman, Esra Bilgiç Töre, Hazal Subaşı ve Serhat Tutumluer’e; Cem Uçan, Yağmur Özbasmacı Mermer, Feyza Civelek, Irman Örnek, Selahattin Paşalı, Serpil Gül, Yiğit Tuncay, Özlem Başkaya, Burak Çimen, Nihan Büyükağaç, Hamdi Alp ve konuk oyuncu Alper Saldıran eşlik edecek.

 

 • Kanal D’den Yepyeni Bir Dizi Geliyor: 1 Litre Gözyaşı

Yakında Kanal D’de etkileyici bir hikâye izleyici ile buluşacak. 15 yaşında ölümcül bir omurilik soğanı hastalığına yakalanan, 25 yaşında da hayata gözlerini yuman Aya Kito’nun gerçek hayat hikâyesinden uyarlanan Med Yapım-Mf Yapım imzalı “1 Litre Gözyaşı”; umut dolu, vazgeçmeyen, çabalayan ve ayakta duran bir ailenin hikâyesini izleyicilere sunacak. Ailenin önemini, inancın gücünü ve hayatın güzelliklerini gözler önüne serecek olan 1 Litre Gözyaşı’nda Sanem Çelik ve Miray Daner’e; Tolga Tekin, Helin Kandemir, Görkem Mete ve Revna Çolak eşlik edecek.

 

 • Habertürk, Show TV Ve Bloomberg HT Taşınıyor

İstanbul Taksim’deki Habertürk ile Show TV ve Bloomberg HT kanallarının merkez binasının taşınması kesinlik kazandı. Üç televizyon kanalı Sefaköy’e taşınıyor. Kanalların taşınması çalışmalarına başlandı. Sefaköy’deki Ciner Holding’e ait binalarda teknik alt yapı çalışmalarına başlandı. Teknik Koordinatör Semih Kaya tarafından yönetilen çalışmaların en geç Şubat ayında tamamlanacak şekilde yürütüldüğü öğrenildi. Taksim’deki boşaltılacak binanın Medipol Hastanesi olacağı, kiralama sözleşmesinin imzalandığı kaydedildi.

 

 • ‘Avlu’ Dizisinin 2. Sezonu 20 Eylül’de Yayında

Başrollerini Demet Evgar, Ceren Moray ve Nursel Köse’nin paylaştığı Avlu dizisinin yeni sezon başlama tarihi belli oldu. Star Tv’nin Perşembe günleri ekrana getirdiği sevilen dizisinin yönetmen koltuğunda İftarlık Gazoz, Dondurmam Kaymak gibi başarılı projelere imza atan Yüksel Aksu oturuyor. Avlu, yeni sezonuyla 20 Eylül’de Star’da!

 

 • ‘İstanbullu Gelin’ Dizisinin 3. Sezonu 21 Eylül’de yayında

Yapımcılığını O3 Medya’nın üstlendiği, başrollerini Özcan Deniz ve Aslı Enver’in paylaştığı, “İstanbullu Gelin” in 3. sezon başlama tarihi belli oldu. Adem’in tuzağına düşen Boranlar, sadece konağı değil tüm mal varlıklarını da kaybetmişlerdir. Birbirlerine tutunarak ayakta kalmaya çalışan ailenin yolu yıllar sonra İstanbul’da yaşayan, hiç görüşmedikleri halaları Ülfet Kavaklı kesişecektir. Varlıklı ve güçlü iş kadını Ülfet Kavaklı, zor durumdaki akrabalarına  bekledikleri yardım elini mi uzatacak yoksa eski defterleri açıp yılların hesabını mı soracaktır? Faruk, bir çıkış yolu bulabilmek için her yolu denerken, Fikret tüm olanlardan dolayı kendini suçlamaktadır. Adem, konağı almıştır almasına ama bunun karşılığında hiç beklemediği bir bedel ödemek zorunda kalacaktır. İstanbullu Gelin, yeni sezonuyla 21 Eylül Cuma günü Star TV’de başlıyor.

 

 • ‘Kızım’ Dizisi 19 Eylül’de Yayında

TV 8’in yapımcılığını Med Yapım – Fatih Aksoy’un üstlendiği, yönetmen koltuğunda Gökçen Usta’nın oturduğu, senaryosunu Banu Kiremitçi Bozkurt ve Irmak Bahçeci’nin kaleme aldığı uygulayıcı yapımcılığını ise Suzan Sümeli’nin yaptığı ‘Kızım’ dizisi, 19 Eylül Çarşamba akşamı ekran macerasına başlıyor. ‘Kızım’ dizisinde Buğra Gülsoy, Leyla Lydia Tuğutlu ve Beren Gökyıldız‘a, Serhat Teoman, Tugay Mercan, Sinem Ünsal ve Suna Selen eşlik edecek.

 

Yeni Yayınlar

 • ‘Yasak Elma’ yeni sezon bölümü 10 Eylül’de FOX’ta yayında (Yerli dizi)
 • 2‘Yeni Bir Ben’ 10 Eylül’de Kanal D’de yayında (Yarışma)
 • ‘Süper Magazin’ 11 Eylül’de Kanal D’de yayında (Magazin)
 • ‘Sev Beni’ 12 Eylül’den itibaren Kanal 7’de yayında (Yabancı dizi)
 • ‘Bir Zamanlar Çukurova’ dizisi 13 Eylül’de yayında (Yerli dizi)
 • ‘Gülperi’ 14 Eylül’de Show TV’de yayında (Yerli dizi)
 • ‘Arka Sokaklar’ yeni sezon bölümü 14 Eylül’de Kanal D’de yayında (Yerli dizi)
 • ‘Son Moda’ 15 Eylül’de Kanal D’de yayında (Moda)
 • ‘Bir Deli Rüzgâr’ 15 Eylül’de FOX’ta yayında (Yerli dizi)
 • ‘Çukur’ yeni sezon bölümü 17 Eylül’de Show TV’de yayında (Yerli dizi)
 • ‘Zahide Yetiş’le’ yeni sezon bölümü 17 Eylül’de Show TV’de yayında (Sağlık)
 • ‘Gelin Evi’ yeni sezon bölümü 17 Eylül’de Show TV’de yayında (Yarışma)

 

Yayını Değişen-Durdurulan Yayınlar

 • Gürkan Uygun, Sedef Avcı, Güven Kıraç, Hakan Yufkacıgil, Başak Daşman, Berke Üzrek ve Suavi Eren, TRT 1’de yayınlanan Payitaht Abdülhamid, dizisi kadrosuna dâhil oldu.
 • Tekin Temel, ATV’de yayınlanan ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar’ olmaz dizisi kadrosuna dâhil oldu.
 • Yasemin Sakallıoğlu, TV 8’de yayınlanacak ‘Jet Sosyete’ dizisi kadrosuna dâhil oldu.

 

Görsel Basında Görev Değişiklikleri

 • TR Haber’i uzun bir süre yayın hayatına hazırlamaya çalışan genel yayın yönetmeni Salih Selçuk,  çalışma hayatına TGRT Haber’de devam etme kararı aldı.
 • ATV Haber’in deneyimli ismi Sena Alkan CNN Türk ile el sıkıştı. Alkan, kanalın Ankara Haber Bürosu’nda diplomasi muhabiri olarak görev yapacak.
 • Arzu Haksun Güvenilir, Marka Pazarlama Direktörü olarak görev yaptığı Star TV ile yollarını ayırdı.

 

Yazılı Basında Görev Değişiklikleri

 • Cumhuriyet gazetesinin Dijital Medya Koordinatörü Bülent Mumay gazetedeki vakıf yönetimi değişikliği ardından istifa etti.
 • Cumhuriyet davasında yargılanan isimlerden karikatürist Musa Kart da istifa eden isimler arasında yer aldı.
 • Ayşe Yıldırım ve Selçuk Erez, Cumhuriyet Gazetesi ile yollarını ayırdı.
 • Cumhuriyet Gazetesi Yayın Kurulu Üyesi Mustafa Balbay, gazetede yazmaya başladı.
 • Ceyda Karan, Cumhuriyet Gazetesi ile yollarını ayırdı.
 • Taha Akyol, Hürriyet Gazetesi ile yollarını ayırdı.
 • Posta Reklam Grup Başkanı ve Demirören Medya Grubu icra kurulu üyesi Dilek Erkol, karşılıklı anlaşarak gazete ile yollarını ayırdı.
 • Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcıları İbrahim Ekinci ve Talip Aktaş ile Yayın Koordinatörü Özgür Taşpınar’ın da bulunduğu 40 ismin işine son verildi.
 • Takvim Gazetesi köşe yazarı Hasan Basri Yalçın, Sabah Gazetesi’nde yazmaya başladı.
 • Gazeteci yazar Talat Atilla Milliyet Gazetesi ile anlaştı. Atilla, Milliyet’te pazar günleri siyasi köşe yazıları kaleme alacak.

Yazılı Basın Haberleri

 • Ali Gevgilili Yaşamını Yitirdi

Basın tarihinde birçok yeniliği gerçekleştiren ve Türkiye’de ilk kez Milliyet gazetesinde bağımsız ekonomi sayfası hazırlayan gazeteci Ali Gevgilili, 80 yaşında New York’ta hayatını kaybetti. 1938 yılında İzmir’de doğan Gevgilili, gazetecilik mesleğine 1954 yılında Ege Ekspres’te başladı. Yeni İstanbul ve Vatan gazetelerinde gazetecilik yaptıktan sonra 1963’te Milliyet gazetesine girdi. “Günlük” başlıklı köşesinde politikadan, kültüre, eğitimden sanata kadar birçok alanda yazılar kaleme aldı. Abdi İpekçi’den sonra bir süre başyazarlık yaptı. Bir dönem İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyeliğinde bulundu. Siyasal yazılarından başka sinema eleştirmenliğiyle tanındı. Yedinci Sanat, Yeni Dergi, Milliyet Sanat Dergisi başta olmak üzere birçok dergide sinema yazıları yayımlandı.

 

 • Ali Kemal Yıldırım Yaşamını Yitirdi

Medya dünyası Günaydın, Sabah ve Vatan gazetelerinde muhabirlikten yazı işleri müdürlüğüne değin çeşitli görevlerde bulunan Ali Kemal Yıldırım’ı kaybetmenin acısını yaşıyor. 1950 Trabzon doğumlu olan Yıldırım, İstanbul İktisadi ve İdari Ticari Bilimler Akademisini bitirdi. Mesleğe 1970 yılında Günaydın gazetesinde muhabir olarak başladı ardından yurt haberler şefliğine getirildi. 1985 yılında transfer olduğu Sabah gazetesinde sayfa sekreterliği görevini yürüttü.  Sabah gazetesinden ayrılarak, 2002 yılında Vatan gazetesini kuran Zafer Mutlu ve ekibinde yer aldı. Vatan gazetesinde uzun yıllardır eklerden sorumlu yazı işleri müdürlüğü görevini yürüten duayen gazeteci yazı işleri müdürlüğünün yanı sıra spor yazıları da kaleme alıyordu. Emekli olduktan sonra İzmit’e yerleşerek burada yaşamaya başlayan Yıldırım, evinde geçirdiği kalp krizi sonrası düşerek başını çarpmasından dolayı hayatını kaybettiği öğrenildi. Hakkı Tarık Us Başarı Ödülü sahibi olan ve Fransızca bilen 68 yaşındaki Yıldırım, evli ve iki çocuk babasıydı.  Ali Kemal Yıldırım’ın cenazesi 17 Eylül 2018 Pazartesi günü İzmit Kuruçeşme Merkez Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından toprağa verilecek.

Yayını Değişen-Durdurulan Yayınlar

·  Cumhuriyet gazetesinde yaşanan yönetim değişikliğinin ardından Cumartesi ekinin yayınına son verildi.

nar-ajans-tarafindan1

About Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.