Gençler İnternette Ne Tüketiyor?

Gemius 15-24 yaş arası genç kullanıcıların dijital içerik ve reklam tüketim alışkanlıklarını incelemeye yönelik raporunu yayınladı. Kendilerinden önce gelen jenerasyondan farklı olarak internet ve akıllı cihazlara doğdukları andan itibaren erişimleri olan bu kuşak, farklılaşan tüketim alışkanlıklarından dolayı hem içerik üreten medya şirketlerinin, hem de onlara ulaşmaya çalışan markaların stratejik takibindeler.

15-24 yaş grubu her ne kadar mobil dünyanın içinde büyümüş olsalar da masaüstü bilgisayarlardan internete erişen kişiler arasında en büyük kullanıcı kitlesini oluşturmaları ile dikkat çekiyor. Mart ayındaki aylık erişimleri incelendiğinde, masaüstü bilgisayarlardan internete erişen kullanıcı sayısı 8,2 milyonken akıllı telefonlarından internete erişen genç internet kullanıcı sayısının 10,2 milyon olduğunu belirtiliyor.

Gemius genç 1

 

Yaş gruplarına göre internet kullanıcıları incelendiğinde 15-24 yaş aralığındakı genç internet kullanıcıları tüm platformlarda en yoğun grup olarak öne çıkıyor. Genç internet kullanıcılarının en fazla tükettikleri içerik kategorileri ise arama motorları, video/TV, sosyal ağlar, haber ve kamusal içerikli sayfalar olarak dikkat çekiyor. Öte yandan söz konusu internet kullanıcılarının en fazla vakit geçirdiği içerik kategorilerinde ise sıralama değişiyor. Kısa formatlı videoları izlemeyi tercih etmeleri sosyal ağlar kategorisinde geçirilen sürenin daha uzun çıkmasına neden olurken, gençlerin haber içerikli siteleri de ziyaret ettikleri ancak bu sitelerde daha az vakit geçirdikleri göze çarpıyor.

Gemius genç 2

Gençlerin hem en fazla ziyaret ettikleri, hem de uzun süre vakit geçirdikleri kategorilerden birisi olan Video/TV kategorisinde masaüstü platformlardan internete erişen genç kullanıcıların ilk tercihi YouTube. Bu platformda vakit geçiren gençler ağırlıklı olarak müzik kanallarını ziyaret ediyorlar.

Gemius genç 3

 

Kamu kategorisi gençler arasında oldukça popüler. Gençler bir taraftan öğrenim hayatlarının getirdiği yükümlülükleri yerine getirirken, bir yandan da gelecek planları yapabilmek üzere kariyer ağırlıklı içeriklere ilgi duyuyorlar. Bu nedenle kariyer sitelerinde en yaygın bulunan yaş grubunu 15-24 arası gençler oluşturuyor.

gemius genç 5

Gemius genç 4

Araştırma sonucuna göre, Türkiye’deki genç internet kullanıcı profili dijital müzik içerikleri tüketmeyi seven, en fazla sosyal ağlarda vakit geçiren, haber sitelerini de sıklıkla ziyaret eden, öte yandan kariyer planları da yapmayı ihmal etmeyen ve kariyer içerikli siteleri takip eden bir sosyo-demografik grup olarak dikkat çekiyor.

 

Kaynak: Gemius

About Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.