Dijital Detoks Araştırması

Global Web Index tarafından yayınlanan Dijital Detox araştırmasına göre, US ve UK’de bulunan internet kullanıcılarının üçte biri, akıllı telefonlarının, refahları üzerindeki etkileriyle ilgili endişelendiklerini belirtmiş durumda.

Buna göre, 16-64 yaş aralığındaki US ve UK internet kullanıcılarına bir önceki ay internet kullanımını düzenlemek/kısıtlamak amacıyla ne yaptıkları sorulduğunda, %37’si bir programı veya uygulamayı sildiğini belirtiyor. Diğer aksiyonlar ise şu şekilde sıralanıyor:

dijital detox

10 Kişiden 7’si İnternet kullanımını bir şekilde kısıtlamaya çalışmış durumda

Araştırmaya dahil olan kitleler aşağıdaki gibi tanımlanırken, bu kitlelerin %70’inin herhangi bir şekilde dijital kullanımını kısıtlamaya çalıştığı görülüyor.

Dijital Detoksçular (Digital Detoxers) : Seyahat ederken ya da uzun bir süre boyunca tam bir dijital detoksta olanlar.
Dijital Diyetçiler (Digital Dieters): Yatmadan önce daha az kullanım gibi çevrimiçi zamanlarını kısmak için adımlar atanlar.
Dijital Olarak Rahat (Digitally Comfortable): Böyle bir şeye ihtiyaç duymayanlar.

Blog-Chart-1-768x384

Gerçek yaşamdaki ilişkiler, insanları telefonlardan ve dijital yaşamdan uzaklaştırıyor

Dijital detoks yapanlar ile dijital diyet yapanların kendilerini dijital dünyada sınırlama amaçları karşılaştırıldığında, aynı öncelikleri taşıdıkları görülüyor. Bu noktada, aileyle daha çok vakit geçirmek ve diğer yapılmak istenen şeylere zaman harcamak gibi durumlar öne çıkıyor.

dijital detox2

Kaynak: GlobalWebIndex

 

About Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.