2018’de Programatik Reklamda Bizi Neler Bekliyor

Hem reklam veren hem de yayıncı tarafında insan gücüne dayalı operasyonel iş yükünü azaltan ve verimliliği artıran programatik reklamın önemi gün geçtikçe artıyor. Programatik, en basit anlatımla dijital medyanın otomatize edilerek alınması ve satılması olarak tanımlanabilir. İnsan kontrolünde fakat yazılımlar aracılığı ile gerçekleştirilir. Veriye dayalı (data-driven) teknolojiyi kullanarak kullanıcıları davranışlarını analiz etme ve bu sayede onları klasifiye ederek belirlenmiş reklamları gösterme imkanı sunar. Böylece doğru hedef kitleye uygun maliyetle, doğru zamanda ve doğru yerde reklam gösterilerek maksimum dönüşüm sağlanır ve karlılık artar.

Programatik satın almada kullanılan yöntemlerden biri olan RTB’de (real-time bidding) satın alma işlemi “gerçek zamanlı” teklif verilerek yapılıyor. Günümüzde en çok kullanılan yöntem olan RTB ile reklamverenler satın aldıkları envanteri tek bir kanaldan optimize ederek yönetebiliyor.

Zenith Programatik Pazarlama öngörülerine göre, 2012’de %10’larda seyreden dünya geneli display reklam giderlerindeki programatik harcamaları 2018’de %64 seviyesinde olacak, bu da sektörde 71 milyar $’dan fazla bir değere denk gelecek.

zenith programmatic marketing worldwide summary

zenith programmatic marketing global ad spend

zenith programmatic marketing share of digital display spend

Zenith tarafından yayınlanan rapor Türkiye’deki reklam harcamaları tahminleri de içeriyor. Rapora göre 2012 yılında 421 milyon TL olan dijital reklam harcamaları 2017’de yaklaşık 1,9 milyar TL’ye ulaştı. Bu rakamın 2018’de 2.1 milyar TL’yi bulması bekleniyor.

zenith-turkey ad spend

Türkiye’de 2015’te etkisini artırmaya başlayan programatik reklamcılık ivme kazanmaya devam ediyor. Gelişmiş hedefleme, verimli reklam, etkili kampanya gibi getirileri olan programatik reklamcılık 2015’te 20 milyon TL’lik toplam harcamaya sahipti. 2016’da 8 milyon TL, 2017’de ise büyük bir artışla 515 milyon TL toplam harcamaya sahip oldu. Zenith Programatik Pazarlama öngörülerine göre 2018’de bu rakam 800 milyon TL, 2019’da ise 930 milyon TL’ye ulaşacak.

zenith-turkey programmatic spend

 

Kaynak: Zenith-Programmatic Marketing Forecasts 2017

About Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.