2017 Dijital Reklam Yatırımları Açıklandı

IAB’nin (Interactive Advertising Bureau) Türkiye ayağı IAB Türkiye, 2017’nin dijital reklam yatırımlarını açıkladı. IAB Türkiye AdEx-TR sonuçlarına bakıldığında, 2017’de dijital reklam yatırımlarının 2016’ya kıyasla yüzde 15.5 artış göstererek 2.163 milyon TL olduğu görülüyor.

2017’de görüntülü (display) reklam yatırımları yüzde 16 büyüme ile 1.228 tl seviyesine yükseldi. Bu kategoride en büyük payı ise 879.7 milyon TL ile gösterim ya da tıklama bazlı reklam yatırımları aldı. Video reklam yatırımları 2017’de yüzde 50 büyüme ile 269.5 milyon TL olarak gerçekleşirken, doğal reklam (native) 78.6 milyon TL’ye ulaştı.

Arama motoru reklam yatırımlarının büyüklüğü 815 milyon TL olarak belirlendi. İlan sayfaları reklam yatırımları 103 milyon TL seviyesine çıktı. E-posta ise küçülmeyi sürdürerek 5.2 milyon TL seviyesine geriledi. Oyun içi reklamlar ise 13 milyon TL büyüklüğüne erişti.

Toplam 2.163 milyon TL’ik toplam dijital reklam yatırımlarının 1.093 milyon TL’si görüntülü reklam, arama motoru, ilan sayfaları, e-posta ve oyun içi reklam dahil olmak üzere mobil platformlarda gerçekleşti. 340 milyon TL değerindeki büyüklüğe ulaşan sosyal medya reklamlarının yüzde 76’sı ise mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satınalmanın artışı 2017’de de sürdü ve 1.411 milyon TL oldu.

 

2017 dijital reklam yatırımları

 

Dijital reklam yatırımlarının 2017 karnesini değerlendiren Murat Kurşun, IAB Türkiye olarak yaptıkları Dijitalin Ekonomiye Katkısı Araştırması verilerine göre, 1 TL’lik dijital reklam yatırımının milli gelire 17.2 kat olarak yansıdığını, bu veri dikkate alındığında ise yüzde 15’lik büyümenin hem sektör hem de ekonomi açısından öneminin anlaşıldığını söyledi. Kurşun, bu yıl ve devamında büyüme ile birlikte çok daha önemli bir kavramın, “dolaysız ekonomi devrimi”nin gündemimizde olacağını da ekledi. Dolaysız ekonominin Sanayi Devrimi ve IT devrimi kadar büyük bir bir olay olduğunu belirten Kurşun, dijital reklam endüstrisinin de dolaysız ekonominin tam kalbinde yer aldığını ve ezber bozan radikal bir değişimin öncülüğünü üstlendiğini vurguladı.

 

Kaynak: MediaCat

About Business Intelligence

Starcom Mediavest Group Business Intelligence, data analizi ve tüketici içgörüsü alanlarında hizmet veren SMG birimidir. Reklam yatırımıyla elde edilen değerin ölçülmesi ve maksimize edilmesini amaçlar.